| wolder a întrebat:

Am gastrita si trebuie sa tin regim. mai e cineva cu aceiasi problema sa-mi explice cam ce mananca si ce nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Gastritele sunt si ele de mai multe feluri, de aceea trebuie sa urmezi sfaturile medicului care te-a diagnosticat.

| wolder explică (pentru bursuc001):

Nu mi-a zis ce fel de gastrita am happy

| bursuc001 a răspuns (pentru wolder):

Vezi diverse TIPURI de gastrite la linkul :
http://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/boli/gastritele.php

http://sanatate.bzi.ro/gastrita-acuta-tipuri-de-gastrita-6786

http://www.gastromed.ro/Gastritele.html

http://www.sfatulmedicului.ro/gastrita

Oricum, regimul alimentar de la link-urile anterioare este valabil ( de obicei ) în cazul oricărui tip de gastrită...

O zi frumoasă.

| Danzell a răspuns:

Eu nu am gastrita dar stiu ce si ce nu.

nu mancaruri grase, sau greu digerabile,(gen carnea de rata)

nu fructe care contin acid citric, adica portocale, lamai, grapefruit, lime, si alte asemenea.

nu alcool(mai ales spirtoase), tutun, cafea si alte sucuri acide (in general toate sunt acide, chiar si alea care se presupun a fi "naturale" ca Tymbark, Prigat...etc(am fost in laboratoarele din fabrici si stiu cum sunt facute).
Practic orice suc cumparat e, no go. cu exceptia apei plate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să mănânci sănătos şi să bei multă apă. Nu ai voie grăsimi, prăjeli, dulciuri ( poţi consuma din când în când chec, sau plăcinte de casă cu brânză dulce/fructe, dar ai grijă la cantitatea de zahăr pe care o adaugi ), băuturi acidulate, cafea, alcool, mezeluri, condimente. Nu mânca foarte mult şi ai grijă cu fructele, pentru că pot fermenta uşor în stomac. Bananele merg. Şi să spui că n-ai voie să faci mişcare, e o prostie. Cunosc persoane care au scăpat de gastrită şi multe altele prin mult sport. De asemenea, consumă ceaiuri de plante şi iaurt. Covrigii nu te ajută cu nimic. Dacă sunt tari şi greu de digerat îţi pot face rău. Încearcă biscuiţii digestivi. Ca desert, merg şi compoturile din fructe dulci, din nou fără a exagera cu zahărul. Obişnuieşte-te să mănânci la ore fixe şi cel mai important, să nu treci peste masa de dimineaţă.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Nasol ca si eu cred ca sufar de asa ceva.
Fara prajeli, fara rosii, pepene, suc acidulat in special.

| AleCSanDruCF a răspuns:

Am avut si eu gastrita si nu a trebuie sa tin regim, a trecut totul cu tratament. Daca asa ti-au spus medicii, trebuiau sa-ti spuna si ce sa mananci si ce nu, oricum evita sucurile acidulate si dulciurile o peridoada!

| Alexandra_Neagu_1996 a răspuns:

Da; ai voie sa mananci din toate, dar sa nu faci exces. ceea ce trebuie sa nu faci foarte mult: sa nu bei sucuri cu acid sau apa minerala, sa nu mananci multe prajeli; trebuie sa fii scutit/a de prea mult efort fizic, sa mananci multi castraveti, sa nu bei mult lapte, sa nu mananci/bei acreala, sa manaci foarte foarte multi covrigi ca sa iti treaca happy

| alexutzascumpy91 a răspuns:

Buna nu este neaparat sa ti regim eu am gastrita de cativa ani si nu tin nici un regim dar am luat dimineata miere cu propolis cateva zile acum nu ma mai doare si mananc orice.dar acum daca se mai intampla sa ma mai doara iau o lingurita de miere cu propolis si in cateva minute imi trece durerea

| wolder explică (pentru alexutzascumpy91):

Doi medici specialisti au spus sa tin regim, deci regim trebuie sa tin!