| Dey_Deea_1995 a întrebat:

Daca am inceput de gastrita, ce regim alimentar trebuie sa am? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackAngel97 a răspuns:

Ar trebuii sa intrebi un doctor.Eu am avut gastrita si a trebuie sa tin regim.Nu ai voie sa mananci nimic prajit, nimic crud totul trebuie sa fie fiert, fara apa minerala si sucuri cu acid, cat mai putine grasimi etc.Dar e mai bine sa te duci la un doctor care iti va spune mai multe

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca suferiti de o astfel de afectiune, ar trebui sa urmati o dieta care sa nu inrautateasca simptomele gastritei. In acesta privinta, luati urmatorii factori in considerare daca vreti sa urmati o dieta pentru gastrita: http://www.i-medic.ro/diete/dieta-pentru-gastrita

| ionutmystic a răspuns:

Ma indoiesc ca exista un regim propriu-zis, probabil ca trebuie sa eviti alimentele acide, sucurile etc.
E posibil sa ma insel, ar fi trebuit sa il intrebi pe medicul care ti-a dat diagnosticul.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E bine sa respecti indicatiile medicului.Cea mai pronuntata hiperaciditate e dimineata.inghite cateva nlingurite cu pesmet, dimineata si spre seara.Asta nu e un tratament, e o atenuare a arsurilor.

| Cosmotel a răspuns:

Http://www.eva.ro/......-3178.html

dar cel mai bine consulti medicul.