| cristi568 a întrebat:

Am gingia inflamata in partea de sus, intre canin si prima masea.

Nu ma doare cand ating, nu este foarte umflata, doar cand mananc, am observat ca se umfla dupa, in rest sta normal.

A pornit de la niste carne care am mancat acum vreo saptamana, cred ca mi-a intrat intre gingie si dinte cand am muscat, si de atunci s-a inflamat.

Acum vreo 2 zile am vazut ca a sarit sange de acolo, fara sa fac nimic, nu mancam nu beam. La fel, la inceput cand ma spalam pe dinti curgea sange.

Ce pot sa fac. Vad ca scrie pe internet sa clatesc cu apa cu sare.
La farmacie mi-a dat glicerina boraxata insa nu cred ca ajuta, in 2 zile nu vad nici o imbunatatire.

Am mai avut asa ceva si in trecut si trecea de la sine dar asta nu vrea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RossAnonim a răspuns:

Hmm ...este posibil sa fie o simpla umflatura din cauza acelei bucatica de carne happy este bine sa mananci cateva zile lucruri mai usoare din care nu trebuie sa musti de gen mar, para etc. Si daca continua sa fie imflamat du-te la medicul de familie si el iti poate prescrie ceva sau sa iti de-a o trimitere catre un specialist (nu cred ca este cazul), nu te speria este posibil ca gingia ta sa fie mai sensibila happy si nu te clati cu apa si sara, fiindca asta am facut si eu cand ma durea maseau si mai rau mi-a facut si zic sa nu mai pui sare in zona aceea fiindca mai rau face o sa iti cauzeze dureriwinking! Sanatate!