| Mariana_1672 a întrebat:

Am Helicobacter, si va rog sa-mi ziceti un regim alimentar,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Pai, si noi vrei sa-ti spunem regimul alimentar? dar medicul care ti-a depistat helicobacter pylori ce pazeste?

| ombladon a răspuns:

Prosoape, lumanari, colaci, optional coliva laughing

| corolav a răspuns:

Mai întîi trebuie să te tratezi cu antibiotice pentru eliminarea Helycobacter Pilory. Tratamentul durează între 14 și 21 de zile. După acest tratament repeți analizele ( sînge și materii fecale ) și dacă iese negativ se cheamă că ai scăpat.
Medicul gastroenterolog prescrie tratamentul și tot el regimul alimentar care, în cel mai important lucru al său, trebuie să reduci, pe cît posibil, prăjelile, mîncărurile și băuturile acide, cafeaua, ciocolata, fructele dulci și zemoase.

| Mariana_1672 explică (pentru corolav):

Multumesc, toate astea le stiam, de fapt vroiam niste retete culinare...deci feluri de mancare in astfel de situatie,

| CoCoMona a răspuns:

Medicul care ti-a recomadat analizele si care a si interpretat rezultatele ar fi trebuit sa-ti prescrie un tratament si un regim alimentarhappy. Asa e cel mai bine (sanatos) pentru tine, nu e de joaca cu sanatatea!