| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

mi-a iesit helicobacter pozitiv am fost la doctora mi-a dat tratament, ce regim alimentar trebuie sa tin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Dieta" trebuie sa tina pe parcursul tratamentului cu antibiotice (1-3 saptamani sau chiar mai mult) si consta din eliminarea consumului alimentelor care produc acid gastric.

In special se vor elimina mancarurile picante, condimentate, grase, precum si ciocolata si cafeaua.
Daca avem si ulcergastric, atunci se va elimina si fumatul, bauturile carbogazoase si consumul de alcool. Se recomanda consumul pronuntat de legume si fructe, in special merele (bio) si bananele.
De asemenea ajuta mult si consumul produselor lactate cu continut probiotic: lapte acru (de casa), kefir, iaurt.

| Sindbad a răspuns:

In privinta alimentelor, sunt interzise urmatoarele: prajelile, condimentele, branzeturile grase, grasimile, fripturile, afumaturile, carnatii, conservele de carne, fructele acre (citrice, kivi), legumele fibroase (ridichi, fasole uscata), painea neagra, dulciurile concentrate (si dulceata sau gemul), alcoolul, bauturile carbogazoase (inclusiv apa minerala). Ceapa si usturoiul trebuie consumate in cantitati moderate. Trebuie sa manacati incet, sa mestecati bine si sa nu consumati lchide in timpul mesei. In afara regimului clasic (pentru gastrite sau ulcer - cu lapte, smantana, supe de legume, carne fiarta de vita sau pui) se recomanda sucul de broccoli, sucul de cartofi. Puteti face si un tratament cu argila, daca nu aveti afectiuni renale, si cu conditia sa consumati suficiente lichide. Atentie, argila se va admnistra la distanta de 2 ore fata de alte medicamente.

| AlexPatriciu a răspuns:

Și eu am aceeași problema, acum 2 zile mi-a venit analiza.
Ce schema de tratament ți-a dat doctorul?