| ursyca a întrebat:

A-ti fost careva diagnosticat cu " Helicobacter pylory"? Care a fost metoda de diagnostic, si cat a trebuit sa platiti? Ce regim alimentar a fost prescris? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellutza a răspuns:

Daca esti asigurat consultatia la medic este gratuita dupa cum probabil stii daca nu, costa in jur de 50, 60 de lei. Analiza in jur de 100 de lei si tramatantul consta intr-un antibiotic si antiacide sau pansamente gastrice plus regim alimentar ( fara prajeli, picant, sosuri etc. De recomandat un regim lacto vegetarian, iar carnea daca este consumata doar sub forma fiarta ( in supe, )

| ursyca explică (pentru ellutza):

Ai primit diagnosticul asta?

10 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Sora mea a avut Heliobacter pylory

| ursyca explică (pentru ellutza):

Cat a durat tratamentul? a fost costisitor?

| ellutza a răspuns:

Tratamentul a costat-o in jur de 50 de lei deoarece este neasigurat la CAS si a fost destul de greu cu regimul, tratament a luat cam 3 lunni cu pauze si repetarea analizei. Iar aucum dupa aproximativ un an mananca tot cu grija, oricum nu era ea fan picant sau alimente greoaie.

| ursyca explică (pentru ellutza):

Multumesc mult. Multa sanatate surorii tale, si succes in toate;-)

| ellutza a răspuns:

Cu placere, multumesc si eu pentru fundita. Multa sanatate si tie! Daca te tii de tratament de vindeca. Ai grija de tine!

| HellYeahChristine a răspuns:

Un medic iti poate spune asta nimeni altcineva copile.

| ursyca explică (pentru HellYeahChristine):

Multumesc, de sfat. Esti in situatia asta?

| HellYeahChristine a răspuns:

Nu dar am citit destule pe aici incat sa iti dau un sfat prietenesc.Plus ca exista destule site-uri de unde sa te documentezi.

| ursyca explică (pentru HellYeahChristine):

Eu am intrebat daca este cineva care a trecut prin asta. ultumesc oricum sa ai multa sanatate...