| kanajambe a întrebat:

Am hemoroizi externi nedurerosi.Cum scap de ei? Sunt f urati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai pe cineva in zona de granita cu Ungaria cere-i sa-ti trimita crema Reparon. Se gaseste numai la ei. Costa in jur de 30 lei si cu transportul sa zicem 50 lei. Eu, dupa 4-5 zile m-am facut bine si am peste 3 ani si jumatate de cand nu mai am treaba. Dar nu numai eu si multa lume, de asemenea. Tin sa precizez ca nu scapi de ei dar nu mai ai probleme cu usturimea. Daca vrei sa scapi de ei (desi nu se uita nimeni in fundul tau) singura solutie este operatia dar nimeni nu garanteaza ca nu revin. Si iar trebuie sa te operezi. Mai este treaba cu legatul lor. Nu este dureroasa dar zice ca nu da roade. Proctoline si Proctomed se ocupa cu astea.

| kanajambe explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos de raspuns, dar nu imi permit sa iau din afara granitei. Am nevoie sa treaca, imi e foarte frica si imi e jena numai cand ii privesc!

| MixTape a răspuns:

Du-te la doctor o sa iti zica ce sa faci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru kanajambe):

Daca doresti iti pot trimite eu. Eu lociesc la 13 Km de Ungaria.

| Azµre a răspuns (pentru kanajambe):

Hemorzom, aplici de 2 ori pe zi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru kanajambe):

Cu Hemorzon nu trece. Eu am avut probleme ani de zile si nu mi-a trecut.

| kanajambe explică (pentru Azµre):

Am incercat.nu au disparut!

| Azµre a răspuns (pentru kanajambe):

Altă variantă nu e decât să te duci la o clinică ceva...

| kanajambe explică (pentru Azµre):

Tu cunosti persoane carora le-a trecut cu hemorzom?happy

| Azµre a răspuns (pentru kanajambe):

Eu am avut și mi-au trecut, ce-i drept cam într-o lună.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă un medic, poate ai nevoie de o intervenție chirurgicală.
Evită constipația, condimentele.
Pa, pa.

| ileana88 a răspuns:

Incearca cu produse naturiste, s foarte bune, mama"a scapat" de hemoroizi cu produse naturiste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cauzele sunt multiple de la constipaţie, la lipsa unei alimentaţii sănătoase, insuficienţa exerciţiilor fizice şi perioadele îndelungate de stat pe scaun.
În primul rand o sa îţi recomand sistarea mâncărurilor iuţi!
La fel, nu mai avem voie băuturi alcoolice, iar sedentarismul nu ajută cu nimic, motiv pentru care ţi-aş recomanda un consult de specialitate în vederea stabilirii unui tratament.
În plus: băi de şezut, tratament topic şi, nu în ultimul rând, un tratament cu venotonice.
Sănătate şi s-auzim de bine.
Te pup!