| croitoruvasile84 a întrebat:

Am hernie de disc se poate trata cu masaj de tipul reflexoterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bijou a răspuns:

Iti poti intari musculatura spatelui si cea abdominala, prin kinetoterapie si astfel nu vei avea nevoie de operatie. Eu am trei hernii si am reusit asa

2 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Nu... daca ai fost diagnosticat cu asa ceva, at nu are cum sa se refaca prin masaj. hernia este o ruptura de disc(o bucata de os)deci fizic nu are cum sa se refaca prin masaj.

| Luis2u4u a răspuns:

Hernia de disc nu se trateaza prin reflexoterapie dar anumite simptome ale acesteia se pot ameliora prin intermediul masajului reflexogen: http://www.reflexomatic.ro