| VictorSilviu a întrebat:

Cum poate scapa mama(36) de hernie de disc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, doar prin operatie.

| alessia5158 a răspuns:

Uite aici o noua metoda de tratament al herniei de disc http://www.evz.ro/......94338.html

| mymed a răspuns:

Interventie neurochirurgicala
http://www.mymed.ro/hernia-de-disc.html

| AdelinaC a răspuns:

Sa se vindece complet nu stiu... dar, cunosc pe cineva care are boala asta si i s-a mai ameliorat daca a luat de la plafar cartilaj de rechin(sunt niste pastile care regenereaza cartilajele din coloana vertebrala), de asemenea sucul de aloe vera face foarte bine la dureri. Poate sa isi faca masaj cu un unguent de genul Voltaren.
Daca este o fire credincioasa ar putea sa se duca la Manastirea Ghighiu, unde este o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului si s-ar putea ruga la ea.
Dupa varsta este tanara mamaica ta si este posibil sa se vindece.

Apache
| Apache a răspuns:

Se poate opera, dar operatia are riscurile ei, da intr-adevar scapa de durere, dar nu o sa mai aiba aceeasi mobilitate ca inainte, si nu o sa poate depune acelasi efort ca inainte!

| xOchelariCuInfraRosu a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament. mama ta (36) ar trebui dusa de urgenta la spital pentru o operatie! sad cred ca i se va face si anestezie (o substanta care te adoarme si te amorteste-ca injectia) si asa nu va simti nimic din operatie. cand se va trezi o vor durea ochii si capul (si eu am fost anesteziata si stiu) si nu isi v mai simti corpul. sad dar peste 2-3 sau 4 ore (maxim 5 ore) ii vor trece durerile. sper sa se insanatoseasca cu bine sad. succes! happy

| matraguna1 a răspuns:

Mai exista o varianta.sa gaseasca pe cineva priceput in: pus oase.la loc. stii ca exista persoane (f putine), care au mostenit astfel de tehnici din batrani si reusesc sa faca cu mainile ce multi medici nu reusesc. aseaza cu mainile lor oasele: dupa luxatii, dupa accidente in urma carora medicii nu vad decat operatia ca ultim mijloc de asezare a oaselor, aseaza vertebre si tot asa. ideea e sa gasesti pe cineva FOARTE priceput si nu la amatori...gandeste-te ca trebuie f multa precizie si experienta in domeniu.

| alex2009 a răspuns:

Sa se duca cat mai repede la doctor sa se trateze ca si mama a avut hernie de disc pana cand intr-o zi nu si-a mai simtit piciorul drept si nu a mai avut ce sa faca si a trebuit sa fie operata pe coloana operatia a facut-o acum 10 ani din fericire operatia a reusit si mama se simte bine mai se intampla sa aiba dureri cand exagereaza cu efortul mama ta sa se duca la doctor sa incerce sa rezolve problema fara operatie daca se poate. Nu vreau sa te sperii dar cunosc o persoana care a ramas in carucior dupa operatia de hernie de disc este extrem de periculoasa. Pana cand se mai remediaza problema mama ta sa nu ridice greutati foarte mari. Dupa operatie mama mea a facut recuperare fizica 6 luni. Sanate ii doresc mamei tale

| alecs94 a răspuns:

Operatie sad

| acdcfan a răspuns:

Prin operatie.

| VictorSilviu explică:

Altceva? As fi vrut o alta modalitate sad

| Radu_8381 a răspuns:

Operatie...