| Juliebelle a întrebat:

Am inceput sa am o obsesie. Vreau sa slabesc. Am 1.74, 67 de kilograme.Am tot inceput sa fac exercitii cardio, abdomene o groaza( pana la 500 pe zi) am eliminat din grasimi, si asta de 2 saptamani, poate chiar mai mult.Nu am observat nici un rezultat. Vreau sa scap de grasimea de pe burta si de celulita depe picioare. Ce imi recomandati? ce ar trebui sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o mare problemă psihologică dacă vrei să slăbești!
Ești în limite normale.
O alimentație echilibrată care să fie săracă în calorii și care totuși să asigure nevoile organismului pentru buna lui funcționare și mișcare zilnică fizică (și 30 de minute mers în ritm alert se pune, dans, etc.), hidratare corespunzătoare, etc.
calorii.oneden.com, asta ca să apreciezi numărul de calorii.
Pa, pa.

| paynehunter a răspuns:

Continua cu ce faci, dar ti-as sugera un alt antrenament pentru abdomene cauta pe google sau pe youtube,, 8 min abs'', si fa-l o data la 3 zile, depinde cat te tine febra musculara.Nu iti antrena muschii atunci cand ai febra musculara.Cardio fa cand vrei tu,la ce ora vrei tu, chiar in fiecare zi si incearca sa ai o masa bogata in proteine si carbohidrati complecsi dimineata, iar restul zilei mananca multe fibre.Seara bea un pahar cu lapte sau peste fiert, pentru proteine. Elimina tot ce tine de dulciuri, zahar si sare. Poti sa mananci si sare dar mai putin.In rest cam atat e destul, vei slabi cu siguranta, dar rezultatele la fete se vad mai greu.Continua cu chestia asta macar pentru 2-3 luni, vor veni si rezultatele.

| Larisaaaaaaaa133 a răspuns:

Buna happy
in primul rand abdomenele nu te fac sa slabesti ci iti intareste musculatura, si eu faceam abdomene sa slabesc pana am aflat ca de fapt iti intareste musculatura.Alimente de evitat (practic interzise):
• zahar si produse zaharoase (inclusiv bauturi racoritoare)
• produsele de patiserie si cofetarie
• fructe dulci uscate (stafide, smochine, curmale)
• lichioruri, must, bere, alte bauturi alcoolice (este permis doar cate un pahar de vin sec)
• branza topita, branza feta, cascaval
• mezeluri procesate (singurele permise sunt cele de genul pastrama, muschi)
• carne tocata
• prajeli de orice fel (carne, oua, legume prajite - NU)
• ulei gatit (se foloseste doar ulei crud in salate)
• carne grasa, peste gras, lactate grasa (inclusiv unt si margarina)
• faina alba de grau (inclusiv paine alba)
• seminte/samburi (nuci, arahide, seminte de floarea soarelui, seminte de dovleac, migdale, fistic etc.
Alimente cantarite, permise in limita gramajului:
1. Paine neagra, graham, de secara – 80-100 gr/zi, adica aprox. 4 felii
(20 gr de paine se pot inlocui cu 80 gr mamaliguta)

2. Cartofi, orez, gris, paste fainoase, fasole boabe, mazare,
pastarnac radacina, porumb, usturoi, linte, morcov, patrunjel
radacina, sfecla rosie – 150 gr/zi (cantarite fierte)

3. Lapte degresat, iaurt degresat, cas dulce, urda, telemea de vaca,
branza de vaci – 500 ml/zi

4. Oua – maxim 3/saptamana.

5. Carne slaba de pasare sau vita, peste slab – 200 gr/zi (fiert/gratar/cuptor)

Legume precum: loboda, urzici, napi, spanac, dolvecel, praz, castraveti, andive, ardei gras, conopida, anghinare, vinete, rosii, gulii, telina, salata, varza, ciuperci, fasole verde, dovleac crud, ceapa, verdeata.

Fructe:

max. 600-700 gr/zi - pepene rosu, capsuni, fragi, avocado, pepene galben, grapefruit, lamaie
sau

max. 400-500 gr/zi - corcoduse, cirese de mai, mandarine, caise, piersici, kiwi, ananas, zmeura, portocale, mure, afine, gutui, visine, coacaze negre, nectarine, prune, mere, pere
sau

max. 200 gr/zi - cirese dulci, rodie, banane, struguri

De preferat: - sa nu se manance dupa ora 18-19
- miscarea sa se faca seara

Am urmat aceste sfaturi si am slabit 5 kg si sunt mai mik de cat tine, am 1, 60 si 49 de kg[Sper ca te-am ajutat, o zi buna happy!]

| Fitnessfree a răspuns:

ESTI GRAS? Vrei sa slabesti? Intra pe skype sau messenger: fitness_free si slabesti garantat prin exercitii.

| olimpicax a răspuns:

Pai ce pot sa spun..., si eu am aceeasi problema ca tine si eu fac exercitii de slabit dar, nu prea se vede alerg in fiecare zi aproape nu stiu eu fac in continuare exerciti dar mananc si eu mai putin cu toate ca imi este destul de greu.