| Kasie25 a întrebat:

Am început să folosesc anticoncepţionale de acum 2 luni, fiindcă nu îmi venea ciclul. Am mai fost la medic pentru control, totul e bine,nicio problemă. Ciclul îmi vine în săptămânile de pauză, normal.
Însă, peste 2 săptămâni voi merge cu iubitul meu la munte, vom sta tot weekend-ul. Aici apare o problema, voi fi atunci in perioada de pauza,deci imi va veni. Si mi se pare o problema,avand in vedere faptul ca vrem sa mergem mai departe,adica sa o facem.
Am citit in prospect ca imi pot intarzia menstruatia,cu cateva zile, dar am niste intrebari:
Daca voi continua cu pilulele inca 3-4 zile,menstruatia imi va veni dupa zilele astea? si atunci va fi saptamana de pauza? sau continui cu ele si termin folia, iar dupa imi va veni?
Nu am incercat niciodata sa-mi intarzii ciclul, de asta va intreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te juca cu pilulele pentru ca tie sa iti mearga planul binecu iubitul tau, intreaba un medicul care ti le a prescris daca e bine sa faci asta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreabă un medic, el are sfaturi utile nu crezi?

| Kasie25 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu daca am timp sa merg, fiind cu scoala. Iar sambata si duminica este inchis. Daca nu voi primi niciun raspuns care sa ma ajute, voi incerca sa o trimit pe mama, sa afle programul corect, ca apoi sa merg eu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kasie25):

Dar ce vîrstă ai tu?

| Kasie25 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani si jumatate

| Densis a răspuns:

Ar fii mai bine sa intrebi medicul ginecolog.Nu suntem noi in masura sa-ti dam sfaturi happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU ai precizat ce investigaţii/analize ţi s-au făcut la controlul ginecologic ( la care, bănuiesc că ţi s-au prescris AC )...

Este/era NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

În altă ordine de idei, presupunând că este exclusă o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ) care să genereze acele întârzieri ale menstrei ( pe care le-ai avut înainte de a lua AC ), înseamnă că întârzierile erau generate de o dereglare hormonală.

În acesta caz, NU îţi recomand să încerci ( măcar ) întârzierea menstruaţiei ( prin metodele propuse de tine ) deoarece îţi vei DEREGLA ( şi mai mult ) organismul!

Totuşi, dacă eşti "insistentă"/încăpăţânată şi vrei neapărat, atunci CONTINUI să iei tabletele din următoarea folie FĂRĂ să faci pauză între folii, le iei pe TOATE până se termină folia şi apoi ar trebui să ai menstruaţie...

Să NU întrerupi administrarea până nu termini folia!

Toate cele bune.

| Kasie25 explică (pentru bursuc001):

Analize de sânge, nu am nicio afecţiune. Chiar dacă eram virgină,mi-a făcut şi un test de sarcină, care a ieşit negativ. M-a întrebat când am avut ultimul ciclu, cam cât durează, dacă e abundent etc. Şi mi-a prescris Yasmin, a spus că sunt cele mai folosite şi au puţini hormoni.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Uite cum faci:
După ce termini folia mai cumperi una și o unești, adică nu mai faci pauză deloc iar ciclul nu îți va veni în acea luna. Iei și a doua folie pe care ai unit-o cu prima și când o termini ții neapărat pauza de 7 zile în care îți va veni. Nu prea e recomandat să faci chestia asta de multe ori, doar într-o singură lună poți unii cele 2 folii, atât.
Nu continua încă 3-4 zile, cumperi o nouă folie, o iei toată și gata!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Corect. si daca iti apare spotting in luna a 2-a nu te ingrijora. e normal. nu te opresti din luat pastilele pana nu termini si a 2a folie.