| luisas45 a întrebat:

Bună TPU, am o mică problemă care mă apasă pe gânduri, de 4 luni de zile iau anticoncepţionale la recomandarea medicului pentru tratarea chisturilor ovariene, în toate aceste luni la terminarea foliei în pauza de 7 zile dintre folii îmi venea ciclu mereu cu 3 zile intarziere din acestea 7 însă luna aceasta la terminarea celei de a 4 folii ciclul nu a apărut. Menţionez că ultima pastilă era uşor uscată deoarece i se rupsese folia şi am avut contact sexual neprotejat la penultima pastilă, azi e a 4 zi întârziere, ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Nu te îngrijora, se intampla. Însărcinată nu ai cum sa fii, mai ales spre sfârșitul foliei. O sa ti vina, chiar dacă iti vine in cursul următoarei folii, continuă să le iei ca de obicei

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Dar până acum îmi venea mereu, luna asta lipseşte. Şi dacă pastila aia ultima care am luat-o uscată aproape ruptă, există posibilitatea să nu aive efect?

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Exista si posibilitatea sa nu aiba efect dar nu intr atat ca sa fi afecteze ciclul sau sa rămâi gravidă. Eu zic ca a fost o pură întâmplare. De acum ai si tu grija, ia doar pastilele intacte

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Totuşi stau pe gânduri

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luisas45):

Ai facut sex de aia nu vine

| luisas45 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fix de asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luisas45):

Da, deoarece au intervenit dereglarile hormonale după partida de sex, dar inainte acum 4 luni tot la fel faceai sex? Sau acum a fost o abatere

| luisas45 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da făceam mereu şi nu am avut probleme

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luisas45):

Mergi la medic sa te consulte si va depista el cauzele, ce varsta ai?

| luisas45 explică (pentru CristiDinBucuresti):

20 de ani şi am dureri de cap de ieri şi aseară iniţial credeam că azi o să-mi vină, că eu înainte să-mi vină am simptome, poftesc la dulce, ciocolată, mă doare capul mijlocul şi burta însă am doar scurgeri vaginale albe spre transparent aşa doar atât, mereu mă simt udă crezând că, gata mi-a venit ciclul dar de fapt e doar secreţie vaginală atât şi în momentul de faţă mă doare capul

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Stai linistită că nu din cauza ca ai facut sex nu ti vine ciclullaughing
Si eu am luat anticonceptionale un an jumate si am pățit de câteva ori sa nu vina cand trebuia

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Păi chestia e că înainte venea mereu la a treia zi intarziere, de 3-4 ori la rând în aceiaşi zi

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Păi da, dar se intampla sa fie si dereglari. Organismul nu se comporta in fiecare luna la fel. Sunt norocoase cele cărora li se intampla asa. Dar mai exista si exceptii. Asa ca nu te stresa, si stresul este un factor care produce întârzieri. Tie cred că ti e frica de o sarcina, dar nu se pune problema de așa ceva

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Nu-mi este frică de sarcină dacă ar fi dar nu avea cum să se întâmple

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Mi-a venit în dimineaţa asta

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

happy ti am zis ca nu ai de ce sa ti faci griji. Plus ca atata timp cat vine in perioada celor 7 zile de pauza nu e o problemă

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Dar dacă nu venea? Era 100% exclusă sarcina?

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Nu stiu daca 100%, dar în proporții mari da. Pentru anticonceptionalele au rolul de a opri ovulatia. Deci dacă nu există ovul, sarcina nu are cum sa apara. Ori organismul tau de 4 luni nu mai produce ovule, iar spermatozoidul nu mai are ce sa fecundeze

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Şi după cât timp a-şi putea să rămân gravidă? După ce termin anticoncepţionalele la cât timp pot rămâne?

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Asta nu stiu sa spun, depinde de cat timp ii ia organismului sa isi revina pentru ca pastilele astea nu s tocmai ok, dar medicii spun că anticonceptionalele trebuie întrerupte cu minim 6 luni inainte de conceperea unui copil pentru ca pot provoca malformatii

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Adică după ce le termin trebuie să mai treacă 6 luni, nu?

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Da, dar cel mai bine cand te hotărăști sa devii mama, să mergi la un ginecolog, el iti va da toate sfaturile de care ai nevoie

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Şi dacă rămân spontan imediat după tratamentul cu anticoncepţionale, sunt riscuri de malformații?

| Denisa0954 a răspuns (pentru luisas45):

Asa s ar spune. Dar sunt sanse mici sa rămâi imediat după ce nu mai iei pentru ca durează până ovulatia se va reinstala. Plus ca daca nu exista un ciclu regulat sunt sanse si mai scăzute

| luisas45 explică (pentru Denisa0954):

Dar anticoncepţionalele nu reglează ciclul?