| skykery a întrebat:

Am inceput un nou regim si beau cam 4-5 L de apa pe zi. Acest lucru poate afecta rinichii? Adica cantitatea recomandata pe zi este de 2L si ma gandesc ca eu ii suprasolicit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Ai grija, pentru ca poti sa faci intoxicatie cu apa, de ce? Când este consumată în exces, apa tulbură echilibrul hidro-electric al organismului, producând hiponatremie, deoarece, odată cu eliminarea apei se va elimina şi sodiu. si legat de dieta cu apa :Secretul dietei cu apă este faptul că taie pofta de mâncare şi pe lângă acest lucru reduce celulita, constipaţia şi previne îmbătrânirea. Cu cât bei mai multă apă cu atât vei elimina mai multe toxine din organism. Cam aşa sună dieta cu apă în câteva cuvinte. Dar efectele vor fi supraîncărcarea organismului cu apă, ceea ce produce hiponatremie şi intoxicaţie cu apă – cum a fost cazul unei femei, Jacqueline Henson, ce a consumat 4 litri de apă în câteva ore, în cazul ei, intoxicaţia fiind fatală.

| skykery explică (pentru Adrianetc):

Mai fac si cardio si banuiesc ca nu e nicio problema. Oricum iti multumesc pentru raspuns, este foarte folositor.

| Adrianetc a răspuns (pentru skykery):

Este, caci si prin transpiratie elimini sodiu, toxine si minerale.si multumesc pentru funda

4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Pe canicula asta, 4-5 litri nu e o cantitate mai mare decat poti duce.

| Tanislav_Miruna_1990 a răspuns:

Da,s-ar putea sa-i suprasoliciti...nu inteleg de ce bei atat de multa apa...nu cred ca-ti ia pofta de mancare