| TruLove a întrebat:

Am inteles ca iaurtul ajuta la candidoza vaginala. dar cum anume il introduc? iau o bucata de vata si o bag in vagin? sau cum? ob-uri nu am folosit niciodata, se baga ob in iaurt si apoi in vagin? vreau sa scap de ea pe cale cat mai naturala. aplic crema gynofort iar peste o saptamana vreau sa folosesc iaurt dar nu stiu cum..cu vata imi e frica..imi e teama ca nu pot baga vata sau ca nu o mai pot scoate..doctora mi.a dat si gyniel 14 dar nu vreau sa le iau sunt ff scumpe si prefer iaurtul, mai ales ca este si un remediu natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ia ce ti s-a prescris daca vrei sa scapi. Daca ai un iubit cu care faci dragoste, trebuie sa se trateze si el.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sper ca intrebarea este la misto. Dar daca nu este....NU BAGI IAURTUL IN VAGIN! Nu se baga nimic in vagin decat lucrurile destinate pentru a intra acolo, precum un penis, un vibrator, o alta jucarie sexuala sau tratamentele specifice recomandate de doctor. ATAT. In afara de lucrurile astea nu trebuie sa introduci absolut nimic altceva in vagin, nici macar sapun, ceai de musetele, bicarbonat de sodiu sau mai stiu eu ce alt ingredient mai gasesti in bucatarie. Deci nu.
Iaurtul este bun pentru candidoza daca IL MANANCI.
Foloseste crema pe care ti-a dat-o doctora si mananca iaurt. Iaurtul nu este eficace daca este folosit fara tratament corespunzator. Ajuta la insanatosirea florei vaginale impreuna cu tratamentul, deci te vei vindeca mai repede. Insa doar iaurtul nu te va ajuta sa scapi de candidoza.

| Pool77 a răspuns:

Toarna-l cu tot rolling on the floor)))))))))))))))))))))))

| TruLove explică (pentru Pool77):

Cine spunea ca-s numai copii pe site avea dreptate.

| Pool77 a răspuns:

Cum sa-ti bagi iaurt in vagin? E ca si cum eu fiind baiat mi-as baga in anus proteine sa-mi creasca muschii... Sa stii ca avea dreptate.

| TruLove explică (pentru Pool77):

Uite copile...: Tampoane interne cu iaurt
Iaurtul este foarte eficient in tratarea candidozei deoarece contribuie la inmultirea bacteriilor bune din organism, inhiband astfel candidoza. Iaurtul poate fi folosit intravaginal dar si ca tratament extern. Pentru a folosi iaurtul ca tratament intern, luati un tampon si imbibati-l cu iaurt. Introduceti acest tampon in vagin de doua ori pe zi pana simptomele dispar. De asemenea, daca beti iaurt, lactobacilul acidophilus, ingredientul activ continut de iaurt, va actiona direct asupra Candidei din intestin ceea ce va va grabi vindecarea.
Altadata nu mai vb fara sa stii...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru TruLove):

Draga mea, singurul efect pe care il ai vei avea de la tratamentul intern cu iaurt este placebo si poate un efect de calmare pentru ca pui ceva rece pe o rana.
Si sa isi spun de ce nu merge acest tratament. Candida nu este o bacterie este o ciuperca. Da, iaurtul contribuie la inmultirea bacteriilor bune din organism si da lactobacilul acidophilus inhiba inmultirea candidei, pentru ca actioneaza asupra inmultirii bacteriilor bune din organism. Insa nimic din iaurt nu omoara candida. Iar in momentul in care o ai, trebuie sa scapi de ea. Iaurtul doar ajuta ca ea sa nu se inmulteasca, atat. Nu o omoara. Din cauza asta trebuie folosit in combinatie cu tratamentul dat de doctor si dupa cate observi se face si pe cale orala. Nu este sanatos si nici igienic sa bagi diverse ingrediente in vagin.

| TruLove explică:

Iaurtul: Poate fi bun administrat nu doar pe cale orala, dar si daca este folosit extern. Iaurtul contine culturi de bacterii care pot ajuta la eliminarea infectiilor cu candida.Inmoaie o discheta demachianta in iaurt simplu, aplica-o in zona vaginului si apoi asteapta aproximativ 20 de minute. Aplica tratamentul de doua ori pe zi, dimineata si seara.

chiar nu era la misto pusa intrebarea! multe persoane ssau vindecat asa.

| awspam a răspuns (pentru TruLove):

Si parerea mea e ca a OoBunnyoO, mai bine faci ce iti spune un medic decat ce iti taie tie prin cap, cu atat mai putin ce vezi pe internet

| TruLove explică:

Am inteles. am aplica crema gynofort, cat de adanc am putut, cand am scos acel recipient in capac se mai vedea putina crema insa cand apasam pe acel piston sau cum se numea nu mai iesea crema. oare am aplicat.o indeajuns?