| morningstar a întrebat:

Am inteles ca sunt luni ale anului in care este indicat sa se ia calciu. Care sunt acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Dupa parerea mea totul este discutabil, nu se ia in lunile de vara vitamina D- numit si hormonul Calciului, pentru ca este o vitamina liposolubila- se elimina greu din organism, iar pe timpul verii sunt necesare numai 15 minute de expunere la soare pentru a sintetiza cantitatea necesara de vitamina D pentru transportul calciului.
Dar atunci cand aportul de calciu, chiar si in lunile de vara este necorespunzator- datorita unei malabsorbtii, aport deficitar etc, atunci este necesar un supliment alimentar de calciu, chiar si de vitamina D(la recomandarea medicului), deci totul este discutabil.

6 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Sunt de acord cu RobertCodescu ...are dreptate dar trebuie sa fi atenta si la vitamina b 3 respectiv b 6 pentru a se putea infiltra calciul dar sa nu uitam nci de Magneziu impreuna cu vitamina B6!

| AndraNicoleta a răspuns:

Lunile cu r. Adica fara mai, iunie, iulie, august.
Numai bine!

| dana85 a răspuns:

In general cand apare si astenia, de doua ori pe an, mai ales dupa iesirea din iarna, cand organismul nu a avut un aport mare de legume si fructe proaspete si hrana vegetala, iar frigul si lipsa soarelui nu favorizeaza fixarea calciului.

| MoneyMoney a răspuns:

Cele fara "R"! Adica mai, iunie, iulie si august, fiindca atunci organismul are mai multa nevooie de calciu! happy FUNDA se da la asa raspuns de specialist!?!?!?!

| AndraNicoleta a răspuns (pentru MoneyMoney):

Calciu nu se ia niciodata vara! Esti intr-o grava eroare.

| AnnaRawrrr a răspuns:

10 zile pe luna din septembrie pana in martie.