| olga13surugiu a întrebat:

Am întrebare serioasă este legată de dependența de alcool. Psihologul sau psihiatrul ajută să treci de aceasta? Și dacă da serios chiar poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, in cazuri de dependenta cronica, ajutorul unui psiholog si /sau un psihiatru piate ajuta.
In cazuri extreme se recurge chiar si la internarea intr-o institutie psihiatrica, chiar in regim inchis, cu izolare completa de orice posibilitate de a introduxe alcool in mod necontrolat.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimeni nu te poate ajuta, pana nu intelegi ca un lucru isi face rau degeaba vor alti nu vor reusi

| mihai69 a răspuns:

De ajutat, ajută cu siguranță. Dar greul tot pe spinarea alcoolistului rămâne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu poate garanta 100% reusita psihologului/psihiatrului asta depinde de persoana respectiva daca se poate abtine sau nu. Cati oameni n-au fost la psiholog si nu i-a putut ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| esanatos a răspuns:

Se poate sa te ajute unele articole de pe net :
http://www.referatele.com/......le-com.php
Drogurile si alcoolul:
http://www.referatele.com/......le-com.php

Alcoolismul:
http://www.qreferat.com/referate/asistenta-sociala/ALCOOLISMUL443.php

Sper sa te ajute