| anonim_4396 a întrebat:

Am intrerupt viata sexuala timp de 9 luni, dupa care am reluat tot! Ne-am protejat! Inainte am avut ciclu regulat si acum imi intarzie(deja au trecut 5 zile)! Care poate fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intre cele doua posibilitati enuntate de Gyzzard se gaseste raspunsul. Depinde foarte mult cum v-ati protejat. Daca ati folosit prezervativ corect, riscul de sarcina e foarte mic, dar nu zero, dat fiind ca nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. Daca ati folosit orice alta metoda de protectie, atunci cel mai probabil este sa fii insarcinata.
Recomand test de sarcina din urina de dimineata si vizita la ginecolog, indiferent de rezultat.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) un dezechilibru hormonal (se mai intampla ca dupa o perioada lunga de abstinenta, sa apara un dezechilibru homonal.
2) protectia nu a functionat.
Daca nu iti vine in 4-5 zile, fa un test de sarcina, si consulta un ginecolog.
Daca actul sexual a fost cu mai mult de 10 zile in urma, poti sa faci un test de sarcina acum.