| anonim_4396 a întrebat:

Am la cateva zile o secretie albicioasa (o pata foarte mica, deloc intensa) Port absorbante zilnice pentru a nu am pata dar uneori sunt puse cam degeaba pentru ca nu mereu imi curge.
Prietena maea are o secretie galbuie dar foarte intensa uneori.

Este cum va un semn? Tinand cont ca eu am aceasta secretie la cateva zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este semn ca in urmatorii doi ani vei avea prima menstruatie. Si ca trebuie sa fii mai atenta la igiena: sa te speli pe organele genitale dimineata si seara, sa porti chilotul maxim 12 ore si pijamaua maxim 2-3 nopti, daca folosesti absorbante sa le schimbi la maxim 6-7 ore, sa speli chilotii si pijamalele la temperaturi inalte si sa le calci inainte de fiecare utilizare.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate ca se apropie ciclul mestrual.O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

| aaadddyyy a răspuns:

Pai te afli in perioada pubertatii si e ceva normal banuiesc ca inca nu ai ciclu menstrual deci asta e primul semn ca ai crescut si ca devii o domnisoricahappyhee hee

| Monik11 a răspuns (pentru aaadddyyy):

Nu nu am menstruatie.

| Monik11 a răspuns:

Am uitat sa spun ca nu sunt dezvoltata privind formele.

| Monik11 a răspuns:

Si nu sunt prea dezvoltata privins sanii care sunt foarte mici.