| Andreisaisnoua a întrebat:

Am luat 4 pastile de diazepam si de 4 zile am halucinatii, sunt ametit, si nu am pofta de mancare. In prima seara dupa ce am adormit m-am muscat de limba. Acum am de 4 zile halucinatii. Se poate sa fii luat supradoza sau sa fiu dependent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| moniii5 a răspuns:

Buna,de la diazepam nu faci halucinatii, si eu am luat mai multe si nu am dezvoltat halucinatii ci o ameteala cum spui tu.Si da, cam dureaza pana iese substanta din corp si nu vei mai avea halucinatii, alt tratament mai iei?

| Andreisaisnoua explică (pentru moniii5):

Nu nu iau altceva, halucinatiile cum le numesc eu sunt ca niste distorsionari gen daca ma uit la ceva pare ca se misca sau ca pulseaza.

| moniii5 a răspuns (pentru Andreisaisnoua):

Inseamna ca e de la diazepam....si mie mi s-a intamplat asa, dar cu anxiar!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sunt doar niste tulburari de perceptie. Asa se intampla cand renunti la tratamentul psihiatric dintr-o data sau iei o doza mare in prima faza. Ia in continuare jumatate(2 pastile) la culcare(ar trebui sa iti provoace somnolenta si sa dormi). Daca renunti brusc, la ce cantitate ai luat(ti-ai si dat creierul ''peste'' cap) o sa intri in sevraj. Vei avea parte de o nervozitate din senin datorita dependentei provocate de una singura. Sa nu mai iei niciodata cantitati asa mari pana nu te obisnuiesti cu substanta si nu iti administra singura sedative fara recomandarea cuiva care sa-ti spuna daca e cazul sa le iei ori altfel iti distrugi ficatul aiurea exagerand cu ceva ce nici nu-ti foloseste. Acum, daca renunti la el fara sa reduci doza putin cate putin, te vei simti precum un alcoolic care n-a mai baut. Sanatate!