| Looo23l23 a întrebat:

Am luat acum o zi ospen pentru raceala si acum am baut cam un pahar de bere ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Prospectul NU face nici o referire la alcool - deci, TEORETIC, nu este nici o problemă...
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5510_14.07.05.pdf?anmPage=1211&ID=24215

Totuşi, în cazul majorităţii antibioticelor ( indiferent de forma de administrare/prezentare ), NU se consumă alcool pe perioada tratamentului + încă 24/48 de ore după întreruperea acestuia!

Toate cele bune.

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Ospen e antibiotic si nu trebuie combinat cu alcoolul! Dar nu o sa mori pentru un pahar de bere. Probabil o sa ii taie din efectul antibioticului.