| Afsdghvcs a întrebat:

Un pahar de bere sau jumatate baut la 1 saptamana poate 2 este sanatos sau nesanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca bei asa rar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Berea te ajută sa elimini pietrele si nisipul de la rinichi, dar daca bei zilnic bere te ingrași. Deci o bere din cînd in cînd nu are ce rau sa i ti facă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Berea conține alcool. Alcoolul este toxic.
Astfel dacă ții la respectarea strictă la conservarea sănătății, atunci nu bei nici măcar atât.
Dacă vrei să te liniștești pe tine însuți, că nu e foarte nesănătos, și că s-ar putea să fie chiar sănătos într-o oarecare măsură, se poate și așa. Dar să nu uiți că așa începe. Un pahar de bere. Ai văzut că nu ai pățit nimic, deci nu ar fi așa de nesănătos, poate că mai poți bea unul, ai ajuns la două. Și pare că nu e așa nesănătos. Ești cu prietenii, și te simți bine. Și ai băut două.

| Sn4k3 a răspuns:

Niciuna. E nesemnificativ un pahar pe saptamana. Cica sanatos ar fi si 500 ml pe zi (pentru barbati). Acum nu zic sa bei zilnic, dar nici sa nu iti bati capul la un pahar de bere si ala pe saptamana laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea ta e pusa prost pentru ca nici un raspuns nu e corect. Raspunsul e ca e irelevant.

| FreddieM a răspuns:

In linii mari consumul moderat de bauturi alcoolice nu dauneaza daca nu-ai probleme de sanatate care sa-ti restrictioneze consumul si bineinteles daca nu esti minor.

| FreddieM a răspuns:

N-ar trebui sa-ti faci probleme. In linii mari consumul moderat de bauturi alcoolice nu dauneaza daca nu-ai probleme de sanatate care sa-ti restrictioneze consumul si bineinteles daca nu esti minor.

| emignon a răspuns:

Poate fi sănătos; și în același timp nesănătos.
Depinde de persoană și de situație.

| Afsdghvcs explică (pentru emignon):

Ce situatie?

| emignon a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Situația personală

| Anastasia324 a răspuns:

Nu e nesanatos.Merge pentru o saptamana