| nyku12345 a întrebat:

Sal, Buna TPU! Am si eu o intrebare, ce se intampla daca dupa o pastila de antibiotic Ospen am baut un pahar de bere si unu de vin rosu? Pastila am bauto pe la 9 dimineate si alcoolul dupa-amiaza pe la 3 jumatate, tratamentul il fac de 2 zile, va tog spuneti-mi ce se poate intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efectul antibioticului poate fi scazut. Discuta cu medicul care iti poate prelungi tratamentul. Toxicitatea hepatica este foarte mare, ai grija maxima de ficatul tau in urmatoarele 6 luni (fara pic de alcool, fara medicamente hepatotoxice, mancare de regim de crutare)

| dannyel86 a răspuns:

Antibioticul nu-si mai face efectul. Inghiti pastile degeaba daca in timpul tratamentului consumi alcool. Prioritatea ta care e?