| anonim_4396 a întrebat:

Am luat anticonceptionale karissa (cu recomandarea unui medic ginecolog si cu toate analizele de rigoare) timp de 1 an si 3 luni. Am citit pe internet ca este bine ca dupa un an sa se faca o pauza. Imediat ce am facut pauza, am avut dureri menstruale mari. Vreau sa va intreb daca este bine sa iau acelasi tip de anticonceptionale in continuare si daca mai este necesara pauza dupa 1 an de utilizare continua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Si eu am avut aceleasi probleme, am interupt pastilele pentru ca ma simteam rau de la ele insa durerile de la ciclu erau insuportabile.De fiecare data ajungeam la Urgenta si spuneau ca nu au ce imi facesadorice pastila luam nu isi facea efectul iar eu timp de o ora, doua ma tavaleam pe jos de durere(groaznicsad)Am descoperit pastilele Solphadeine, efervescente, sunt singurele care ma scapa de chin. Poti merge la farmacie sa intrebi si eventual sa cumperi una( se dau si la bucata), sa incerci, in cazul in care sunt ok si pentru tine, ai scapat de chinhappy

4 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Anticonceptionalele sunt recomandate si in dereglari ale menstruatiei, normal ca te doare burta, corpul s-a obisnuit cu acele pastile atata timp si acum le-ai intrerupt. Poate cel mai bine ar fi sa mergi la un cabinet de planing familial si sa intrebi dar daca nu te-ai simtit rau cat timp le-ai luat cred ca poti continua cu astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte enervata a ceasta pastilasad

| andreya a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema... dureri menstruale insuportabile. Doctorita mi-a recomandat TADOR și spre surprinderea mea iși fac efectul. Iau o pastila cand simt ca incep durerile, stau cateva minute linistita si apoi imi trece. Si acestea pot fi cumparate la bucata

| andreya a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema. Pentru dureri am luat TADOR (mi-au fost recomandate de catre doctorita de familie).