| Roxana223 a întrebat:

Bună!
De o luna iau anticonceptionale prescrise de medicul ginecolog pentru ca am dureri foarte mari la menstruatie.Acum sunt în acea pauza de 7 zile și mi-a venit o scurgere ca și cum as fi la menstruatie doar o cantitate foarte putina. Menționez ca am dureri și a trebuit sa iau și calmant. Dacă am luat o luna nu trebuia sa nu mai am dureri? El mi-a recomandat sa iau timp de 3 luni.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al un medic ginecolog care sa-ti faca investigatii medicale serioase, ca durerile alea nu sunt provocate de menstruatia normala, ci de ceva mult mai serios in pelvisul tau (posibil chisturi sau tumori).
Anticeptionalele nu se prescriu dupa ureche!

| Violleta2022 a răspuns:

Nota:
Intrebarea trebuie postata la categoria "sanatate" fiindca nu are nici in clin sau mancea cu "dragostea si sexul" durerile tale menstruale, mai ales ca nu ti-ai inceput viata sexuala, asa cums pui pe alte topice.

| Floridori a răspuns:

Durerile menstruale sunt cauzate de diversi factori, dar cel principal este reprezentat de prostaglandine.
Cu cat mai multa prostaglandina eliberata, cu atat mai puternice contractiile, deci si durerile resimtite.

Problema prostaglandinei este ca nu este un hormon secretat de o glanda specifica, ci este secretat, la nevoie, in special in timpul menstruatiei si in timpul nasterii, in cazul femeilor.De fapt, nici macar nu este un hormon, ci o proteina lipidica cu rol hormonal.

Din aceasta cauza, anticonceptionalele nu vor face ca durerea sa dispara, ci doar o vor ameliora in anumite proportii.
Anticonceptionalele pot elimina durerea, in timp, doar daca aceasta este cauzata de conditii precum: endometrioza, endometru ingrosat, chisturi etc.

| helpforyou a răspuns:

Poti sa ai dureri menstruale chiar și după ce încep să ia anticonceptionale. Durerile pot fi mai severe la inceput, dar ar trebui să se amelioreze pe măsură ce organismul se adaptează.

Dar anticonceptionalele nu sunt cea mai bună opțiune pentru pentru dureri.

daca persista durerile vorbeste din nou cu medicul care le-a prescris, sau poti sa mergi la un al doilea medic pentru o a doua opinie.

Este posibil ca scurgerea sa fie cauzata de efectul de "menstruatie falsa" care poate aparea in timpul pauzei de 7 zile din cauza nivelurilor scazute de hormoni si poate fi normal.

| Roxana223 explică (pentru helpforyou):

Am mai fost la încă 2 medici și toți mi-au recomandat sa iau anticonceptionale deoarece eu leșinam de durere, într-adevăr și acum am avut dureri, dar nu asa mari.