| Mihaela2022 a întrebat:

Am luat coronavirus și nu stiu cum s-a intamplat ca eu mereu am purtat măști.
Deocamdată iau antibiotice.
O să scap vreodată de virusul ăsta?
Pe viitor dacă rămân însărcinată mă va afecta acest virus? Chiar nu există un tratament care să distrugă virusul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred. Sau nu esti in spital. Ca nu ai putea scrie aici. Nu are treaba asta cu sarcina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a prescris antibiotice ala sa iti raspunda la intrebari... sigur a fost un medic?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cine e cretinul care ti-a prescris antibiotice? Unde esti internata? Daca nu esti internata, cine ti-a dat diagnosticul? Legat de masti... mastile sunt egale cu zero, mai ales mizeriile astea chirurgicale pe care le poarta mai toata lumea, eventual SUB nivelul nasului...

| Frank51 a răspuns:

"Deocamdată iau antibiotice." antibioticele nu au nici-un efect, mai eficienta este administrarea unor vitamine pentru sustinerea sistemului imunitar.

"O să scap vreodată de virusul ăsta?" Perioada de incubatie este de ~14 zile, la care adaugam 14 zile perioada decisiva, deci ori mori in 28 de zile, ori dupa 28 de zile te vei simti tot mai bine si scapi.

"mă va afecta acest virus?" Doar daca este o forma foarte severa.

"chiar nu există un tratament care să distrugă virusul?" la momentul actual nu.

| Sofer a răspuns:

Cum ai luat pui de coviduț?

| Donsavas a răspuns:

Antibioticele nu ajuta in viroză ci o agravează

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, o sa scapi, peste 18.000 de infectati s-au vindecat. Daca nu ai afectiuni pulmonare nu se agraveaza. Nu exista tratament dar tarile lucreaza la gasirea unui vaccin. A, si masca protejeaza pe alte persoane nu pe cele care le poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antibioticele nu au effect, corona este virus, nu bacterie.
Antibioticele NU funcționeaza impotriva virusurilor, au numai actiune impotriva bacteriilor. Noul coronavirus SARS-CoV-2 este un virus si, prin urmare, antibioticele nu trebuie utilizate nici ca mijloc de preventie, nici ca mijloc de tratament. Este posibil ca o persoana care are boala COVID-19 sa primeasca antibiotic, in situatia in care exista in acelasi timp cu infectia virala si o infectie bacteriana.
https://www.reginamaria.ro/......raspunsuri

| troleibuz a răspuns:

Minciuna.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu mai lua antibiotice.Astea nu sunt bune nici pentru infectiile normale din corp,(iti afecteaza mult sistemul imunitar)daramite pentru corona.
Virusul asta seamana cu o pneumonie agravata.
Am citit ca un medic de prin Moldova isi trata pacientii bolnavi de COVID cu paracetamol simplu.Ia vitamine, incearca sa mananci bine, sanatos si consistent.
O sa scapi, marea majoritate scapa.Batranii si persoanele bolnave deja de boli cronice(de inima, de plamani, cancer) sunt cele mai predispuse sa dea coltu’, nu tinerii sanatosi.
Nu te va mai afecta pe viitor, tocmai, daca ai facut boala si te-ai vindecat, ai un sistem imunitar bun.