| geobulancea a întrebat:

Am luat diane 35 3 luni... dupa prima cutie am facut pauza 7 zile apoi am luat 2 luni incontinuu fara sa mai fac pauza a doua oara si nu mi-a venit ciclul...ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu faci pauza, nu-ti vine menstruatia. Nu stiu cine te-a invatat sa faci asa ceva, dat fiind ca Diane35 este un contraceptiv la care nu se recomanda sa sari peste pauza (din cauza continutului mare de estrogeni, riscul de cancer de endometru este prea mare). La alte contraceptive, se poate sari peste o pauza, dar numai dupa o administrare de minim 3 luni cu pauze corecte (adica se pot lua fara pauza foliile 4 si 5, in nici un caz foliile 2 si 3 cum ai facut tu). Trebuie sa te vada cat mai repede ginecologul care ti-a prescris Diane35. In principiu, daca faci pauza dupa ce termini folia pe care o iei acum, menstra va veni normal. Va trebui sa faci un chiuretaj bioptic ulterior, pentru a te asigura ca endometrul nu a suferit leziuni precanceroase.

| portocala7 a răspuns:

Nu faci pauza - nu vine ciclul. Simplu!