| zxcvbmm a întrebat:

Am luat o supradoza de paracetamol, mai exact 6 tablete de 500g. Am inteles ca maximul unei supradoze fatale este de 8 tablete la un adult, iar eu nu sunt adult. Ce se poate intampla? Va rog sa ma ajutati, sunt in stare de disperare, deja am stări de somnolenta, am inteles ca acestea sunt primele semne ale supradozei acestui medicament, nu vreau sa mor, ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU face nimic, pro9babil ca la ora la csare scriu, nu mai ai nimic.Mult noroc si evita aseenea fapte.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urgent cheama ambulanta, este extrem extrem de grav ceea ce ti se intampla. Paracetamolul este foarte toxic pentru ficat. Doza fatala este de cam 12-18 tablete la un adult de 60 de kilograme, asa ca probabil doza luata de tine nu e mortala (doar daca ai sub 30 de kilograme). Insa probabil vei face o hepatita medicamentoasa destul de grava cu sechele definitive si cu posibilitate de evolutie spre ciroza in cativa ani. Ai nevoie de tratament intr-o clinica mare de reanimare, cu dializa probabil si sustinere agresiva a functiei hepatice. Este o urgenta imensa, tratamentul trebuie inceput iemdiat dupa administrare.

| Vektor a răspuns:

Baga 1kg de apa pe gat si apoi baga degetele pe gat sa vomiti si apoi mai baga 1 kg de apa si iar baga degetele. si daca dupa ce ai vomitat ti se face rau si etc..ar fi bine sa chemi salvarea happy

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Fa orice ca sa vomiti, dupa ce ai vomitat, continua sa iti fie rau la spital sau salvare.

| SpookyKid a răspuns:

Suna la urgenta daca apare ceva mai grav!

| HitlerFTW a răspuns:

E clar o să mori nu-ți mai face speranțe happy