| Bia_6294 a întrebat:

Am luat paduchi.crying( E adevarat ca pot scapa de ei si cu spray-ul de muste? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Crema cu permetrin 1% reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. Acest produs este disponibil fara prescriptie medicala. http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

| Raniia a răspuns:

Există sampon antiparazitar la farmacie(10.lei)cu instructiuni de folosire pe etichetă. Toti membri familiei trebuie controlati pentru ca să depistati focarul.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna! Nu incerca asa ceva. Foloseste petrol natural. Incearca sa il procuri si foloseste-l o data la 2 zile. E cel mai sigur mod de a scapa. Succes!

| UbexFlo a răspuns:

Aoleu laughing
Radeam pentru ca eu ti-am spus de spray-ul de muste nu pentru ca ai luat paduchi straight face Sa nu ma intelegi gresit.
Deci pe mine ma dadeau ai8 mei cu spray de muste si purtam mereu ceva pe cap ca sa nu se duca spray-ul ala prea repede.Simti ca si cum te-ar "arde"ceva in cap adica te mananca foarte tare dar nu trebuie sa te scarpini si vei scapa de ei.Eu una asa am scapat cand eram mica.

| Madalina857 a răspuns:

Pai iti sugerez lux-mobil stiu ca este de curatat mobila dar iti face sa-ti straluceasca parul.si te mai si scapa de ei...dar atentie sa schimbi totul sau sa bagi la spalat totul ce e facut din material sa nu-i mai primesti...sper ca te-am ajutat fundalove struck

| kindness a răspuns:

Hei, stai calma! Toata lumea mai devreme sau mai tarziu a avut paduchi. Uite aici ceva ce sigur o sa mearga : Du-te repejor la farmacie si spune-i farmacistei sa-ti dea o sticluta cu petrol care contine ulei de ricin.[nu costa mult]. Iei o bucatica de vata si o inmoi in solutie si apoi te tamponezi cu ea pe scalp si pe restul parului, pe urma iti impachetezi capul cu un batic sau un prosop. Stai cam 2-3 ore, apoi te speli cu sampon si cu apa fiarta fiarta, ca sa-i opareasca pe paducii. samponezi de 2-3 ori si te clatesti. Aplici acelasi lucru timp de 3-4 zile si gata scapi de ei. Eu asa am facut, si atunci aveam 13 ani si plangeam ca prosta ca, credeam ca nu mai scap de ei. Succes, ca ai nevoiehappy! [ PS: in Alte parti ale lumii, ex: in Mexic.toti oamenii sunt paduchiosi, dar ei considera asta ca pe un lucru normal]

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| BeTheBestAndFu*kTheRest a răspuns:

Nu.laughing sunt multe tratamente antiparazitare