| Nusunteu1234 a întrebat:

Este bun sprayul de muste pentru paduchi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearcă un tratament mai delicat: îndepărtarea mecanică a ouălelor, epilarea lor sau aplicarea de medicamente antiparazitare în soluții apoase. După tratament pot persista ouă fără conținut; pentru a ușura îndepărtarea lor, părul poate fi clătit cu o soluție diluată de acid acetic sau/și pieptănat cu un pieptene des. Nu uităm de decontaminarea hainelor!

| gabicoo a răspuns:

Nu! Trebuie să cumperi un spray pentru insecte târâtoare care distruge și ouăle acestora! Recomand K 2000 de la Sano Bruno!
Trebuie să cumperi și șampon pentru păduchi și să speli bine lenjeriile la temperatură mare!

| Sophieka a răspuns:

Spray-ul de muste e spray de muste iar spray-ul pentru paduchi este pentru paduchi.

Unde ai nevoie sa folosesti? Unde sunt paduchii? Sa nu dai cu spray pe tine sau pe animale / plante.
Pentru oameni / animale si plante sunt solutii anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am dat eu. Mi-au dispărut și păduchii.
Si părul. Recomand!

| Nusunteu1234 explică:

Am vazut raspunsuri si la mistolaughing)
Era pentru parul meu si il am des si lung am incercat cu cateva soluții de la farmacie dar nu reușesc deloc, ideal ar fi fost sa ma ajutati cumva...