| anonim_4396 a întrebat:

Am luat tratament pentru anexita,anitibiotice si antiinflamatoare timp de o saptamana dupa indicatiile medicului ginecolog,dar vad ca am terminat tratamentul si inca mai am dureri,inca n am reusit sa merg la control pentru ca am ciclu, ce pot sa fac oare o sa mi treaca? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista tratament naturist, ai nevoie de tratament hormonal. Ai nevoie de ecografie dupa 3 luni pentru a vedea daca continui sau nu cu anticonceptionalele

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E inceputul tratamentului, trebuie sa te intorci la ginecolog pentru o noua consultatie si un nou tratament. Anexiat este o boala greu de tratat, uneori e nevoie chiar de antibiotice injectabil sau perfuzabil, iar tratamentul poate dura luni de zile. Nu te grabi, daca dupa 5-6 luni de tratamente corecte nu vezi nici cea mai mica imbunatatire, abia atunci trebuie sa incepi sa-ti pui probleme

| secretlove2014 a răspuns (pentru Brigaela):

Am fost la un alt medic, pentru ca primul nu mi facuse ecograf ca nu avea, si ce sa mi spuna noul meu doctor ca nu am anexita ci doar chisturi
pe care trebuie sa le tratez 3 luni cu anticonceptionale, doamne si astea rele dar anexita .....stii cumva vreun tratament naturist pentru chisturi?

| Brigaela a răspuns (pentru secretlove2014):

Nu exista tratament naturist, ai nevoie de tratament hormonal. Ai nevoie de ecografie dupa 3 luni pentru a vedea daca continui sau nu cu anticonceptionalele

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ține minte, după fiecare tratament mergi la un nou control medical pentru evaluarea sănătății. Acum te duci după menstră.
Sănătate!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa fii reevaluata de catre medicul ginecolog.
http://www.i-medic.ro/boli/boala-inflamatorie-pelvina