| Abazagorath a întrebat:

Hello.
De aproximativ o lună și ceva, m-am tot confruntat cu stările de amețeală care au persistat până acum o săptămână când am decis să consult un medic. Mi-am făcut un control, toate rezultatele fiind perfecte. Mi s-a spus că sunt perfect sănătos și că senzația de vertij(amețeală) este din cauza psihicului. Mi-a prescris un tratament pe bază de plante și în continuare iau tratamentul. Ideea este că nu mai am amețeli, dar în schimb, fac atacuri de panică atunci când conduc sau când merg la magazin.
Întrebarea este: Dacă s-a mai confruntat cineva cu problema asta, să mă anunțe, să-mi spună cum a reușit să treacă peste.
Este o senzație foarte nasoală. Îmi bate inima, am dureri în piept și simt că mă dezechilibrez.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa vezi un medic care sa-ti faca analize amanuntite si sa vada cauza atacurile de panica, fiindca ele nu debuteaza peste noapte, apar dupa multe luni sau ani de stres, posibil nopti nedormite, hrana nu prea sanatoasa, avitaminoza, posibil depresie samd.
Un exemplu: daca obisnuiesti sa dormi dupa miezul noptii, pe o perioada de multe luni, ajungi sa-ti privezi crierul si corpul de producerea a doi hormoni vitali creierului si organelor interne.
Acesti doi hormoni sunt melatonina si sertonina. Ei se produc numai cad dormim in prima parte a noptii, maxim intre orele 22 si 2 noaptea.
Privand corpul de acesti hormoni pe foarte multe luni sau ani, ajungi sa faci depresii, apar starile de anxietate, atacurile de panica, paranoia, schitofrenia, alte boli mintale si metabolice ( precum diabetul, pancreatita) samd.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este bine sa iei o pauza lunga de la sofat, sa nu faci vreun atac de panica cand esti la volan si sa omori pe cineva.
Apoi, ar fi necesara o vizita la psiholog, ca sa te ajute sa treci peste stres si sa nu mai faci atacuri de panica.

| Abazagorath explică (pentru Violleta2022):

Hai să ți explic ceva. Medicul spune că trebuie SĂ Faci lucrul respectiv, calmându-te singur prin diferite metode. Dacă îți inhibi anumite aptitudini, nu este ok. Trebuie să faci lucrurile normal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Abazagorath):

De ce crezi tu ca se face test psihologic la soferi, inainte sa dea examenul de conducere?
Tocmai pentru a descoperi daca vreunul sufera de boli mintale, atacuri de panica, epilepsie samd.
Mergi te rog la psiholog si fa-ti o evaluare, ca nu-i normal sa ascunzi atacurile de panica, riscand viata ta si a altora nevinovati.
Ma refer strict la sofat, nu la mersul pe strada, sau a altor ablitati.

| Abazagorath explică (pentru Violleta2022):

De acord cu tine, nimic de zis. Trebuie sa merg la un psiholog. Dar tu știi cum se manifestă un atac de panica? Nu mori la volan, vezi șoseaua, subtf toate în regulă, cu excepția unui tremurat și creșterea bătăilor inimii. Deci pe cine ai vrea sa omor cu un tremurat în plus?
Am dat doar exemple, în ce circumstanțe mi se declanșează atacurile de panică, atât.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Abazagorath):

De fapt, atacul de panica la volan poate duce la un accident, pentru ca te blochezi si nu mai poti lau decizi in fractiuni de secunda.
Da, am avut atac de panica in viata mea si stiu ca-i involuntar, simtind ca esti paralizat sau imbolizat, secunde multe, cand esti incapabil sa actioenzi sau sa fii atent la trafic.

| Abazagorath explică (pentru Violleta2022):

E ok. Voi consulta un psiholog. Mulțumesc de răspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Abazagorath):

Eu ti-as sugera sa vezi un medic care sa-ti faca analize amanuntite si sa vada cauza atacurile de panica, fiindca ele nu debuteaza peste noapte, apar dupa multe luni sau ani de stres, posibil nopti nedormite, hrana nu prea sanatoasa, avitaminoza, posibil depresie samd.
Un exemplu: daca obisnuiesti sa dormi dupa miezul noptii, pe o perioada de multe luni, ajungi sa-ti privezi crierul si corpul de producerea a doi hormoni vitali creierului si organelor interne.
Acesti doi hormoni sunt melatonina si sertonina. Ei se produc numai cad dormim in prima parte a noptii, maxim intre orele 22 si 2 noaptea.
Privand corpul de acesti hormoni pe foarte multe luni sau ani, ajungi sa faci depresii, apar starile de anxietate, atacurile de panica, paranoia, schitofrenia, alte boli mintale si metabolice ( precum diabetul, pancreatita) samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi in linkurile de mai jos, atacurile de panica la volan sunt foarte reale si foarte periculoase.
Faptul ca nu ti s-a intamplat inca tie, este pentru ca esti probabil in faza incipienta, dar nimeni nu-ti garanteaza ca nu vei face vreodata, daca nu actionezi acum sa primesti terapia sau medicatia necesara. Te rog citeste aceste articole:

https://worldstreet.ro/......-la-volan/

"In timp ce conduceam pe M1 ( o autostrada din Anglia) am avut un atac de panica. Desi nu conduceam cu viteza mare, in jur de 65 de mile pe ora sau un pic peste 100 km, cu siguranta nu este cel mai potrivit loc din lume unde sa experimentezi primul tau atac de panica.
Practic, am inceput sa ma gandesc ca daca trag de volan, rastorn masina..."
sursa: http://clickromania.co.uk/am-avut-un-atac-de-panica/

https://www.medicover.ro/......a,71,n,288

Sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi s-a spus că sunt perfect sănătos și că este din cauza psihicului.
Psihicul, adică sufletul este ceva ( o entitate) foarte înțeleaptă, care analizează toată viața ta, și o pune într-un context mult mai larg și mai profund decât ceea ce cunoști tu zilnic când spui
- Eu merg la magazin.
-Eu conduc mașina.
Acele senzații sunt modalitatea psihicului de a comunica cu tine.
Ele îți spun că ceva greșești în interpretarea lumii. Că trebuie să schimbi ceva radical în viața ta. Așa că trebuie să cauți. Eu m-am confruntat cu ceva similar. Am căutat 2 luni, dar nu oricum, ci făceam și altceva, adică îmi duceam viața obișnuită dar mă gândeam în același timp exact la asta, ziua, noaptea, în fiecare clipă. Mi-a trebuit 2 luni până am găsit. Medicul nu te poate ajuta, căci el nu a învățat la nici un curs despre asta. Cei de aici, fiecare a avut problema lui psihică, care nu seamănă cu a ta, căci viața lor este complet diferită de a ta. Așa că caută. Cum începe să îți vină senzația, întreabă de ce oare?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Psihiatru și da, renunță la șofat până scapi de simptome.

| Abazagorath explică (pentru BuLaNNNeL):

Psiholog, bro? Așa fac.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Abazagorath):

Nu psiholog, psihiatru. Psihiatrul este doctor și are dreptul să îți ofere medicație. Psihologul e un personaj care se preface că-i pasă de povestea ta și îți ia banii. Un psiholog mai bun, mai real și gratis tot odată, pot sa fie familia, iubita/nevasta și cam atât.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu fie de la lipsa de Magnesiu.
Ia niste suplimente cu magnesiu si vitamina B6. Se gasesc in comert si la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza cand simti asta, daca e doar atunci cand faci efort pai iti dai si tu seama de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 4 ani ma confrunt și nici cu cele mai puternice pastile nu am rezolvat nimic, adică sa elimin cauza. Alea sunt frecție de picior de lemn pentru tine, ai nevoie de pastile chimice, de xanax câteva luni, apoi sa renunti treptat definitiv la xanax și sa îl înlocuiască cu un alt anxiolitic medicul psihiatru.
Dacă simți o frica nejustificata când ești în public suferi de anxietate socială /agorafobie.
Amețeală este un simptom bine cunoscut al anxietății, respectiv vomitatul și transpirațiile.
Trebuie sa mergi la un psihoterapeut pe lângă psihiatru sa identifice cauzele. Pastilele ajuta ca efect, dar nu elimina cauza, anxietatea tot nu e elimininata, asa e și cu depresia.
La mine din cauza lipsei relationarii e problema, m-am izolat de societate din cauza depresiei și asa s-a dezvoltat și fobia, plus ca am avut și ceva probleme care mi-au cauzat un stres posttraumatic ce o produs anxietatea.
Și tu la fel, trebuie sa ști cauza, altfel nu o sa rezolvi nimic nici cu mii de doctori fiindcă bolile psihice sunt foarte complexe, niște pastile nu vindeca o boala psihica niciodată, doar o ameliorează.
Trebuie sa schimbi și stilul alimentar sa mănânci sănătos.
Dacă nu ai avut o trauma, soc emoțional, sau stres major, atunci e posibil a atacurile de panica sa fie cauzate de o problema ce tine de glanda tiroida, dacă atacurile se declanșează în orice moment, chiar și în casa, și nu ai avut nici o problema care sa te supere.
Dar, dacă simți o frica irațională, nedefinita când ești în public atunci atacurile de panica sunt cauza fobiei sociale /agorafobiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Dyalema a răspuns:

Am trecut prin asta, la mine a fost lipsa de magneziu de vină și tiroida Hashimoto. Nu ai făcut analize?

| BumiWolfie15 a răspuns:

Nu știam că poți avea amețeli din cauza stării mentale, doar despre atacurile de panică am auzit multe chestii. Și eu am amețeli destul de rar ce- drept, doar în sezonul cald sau e cauzat de excesul de cafeină consumat de mine acum câteva luni care mi-a destabilizat organismul puțin. Ce vreau să spun este că poate ar trebui să te duci să te consulți și cu un alt doctor. De obicei, niște medicamente potrivite nu ar trebui să te vindece de ceva și apoi să te facă să suferi de altceva mai grav. Am avut și eu o cunoștință care a avut depresie și atacuri de panică. Acum e dependent de pastile, dacă nu le ia o zi începe iar să se simtă groaznic.

| Iasmina12345 a răspuns:

Buna,eu am trecut prin aceste lucrui foarte mult timp daca vrei sa te ajut ne putem auzi la telefon.

| Abazagorath explică (pentru Iasmina12345):

Da mi un insta ceva, Facebook.

| Iasmina12345 a răspuns (pentru Abazagorath):

Ne putem auzi la telefon lasa-mi numarul si te voi contacta