| asperger3 a întrebat:

Am mancat niste pufuleti saltareti alaltaieri si cu niste pufuleti cu aroma de alune/arahide de la star. De doua zile aproape am o umflatura ca un abces in cerul gurii. Poate fi de la pufuleti?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Denision a răspuns:

Buna ziua! Printr-un consult la un stomatolog si eventual o radiografie se poate exclude cauza dentara. Banuiesc ca se poate sa fie ceva din cauza mancarii, poate nu ti-a priit
O alta posibilitate ar fi o afectiune a unei glande salivare mici ( care sunt localizate pe toata mucoasa orala, inclusiv pe cerul gurii), prin obstruarea orificiului de excretie si inflamarea ei.
Pentru siguranta dumneavoastra, eu va recomand sa va adresati unui medic de patologie orala, asta in cazul in care nu dispare acea umflatura.Recomandarea mea este sa o lasati, sa nu o spargeti.

| asperger3 explică (pentru Denision):

Nu am cum sa o sparg. O las asa, ca poate e o afta.
Daca in cel mult doua saptamani nu dispare de la sine merg la medic. Multumesc.

| Denision a răspuns (pentru asperger3):

Cu drag. Funda?

| Cash a răspuns:

Mai spalate pe maini!