| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Am matreata multa si cojite.Am incercat cu galbenus de ou, calirea cu otet si samponuri antimatreata si nu au dat rezultate.Ce imi recomandati sa fac. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Incearca un alt sampon sau un tratament antimatreata. Cand zic tratament nu ma refer la chestii babesti si voodoo ca oua sparte-n par, ci la tratamente cosmetice cu diferite solutii profesionale. Inteleg ca esti barbat. Ca sampoane iti pot enumera brand-urile Keune, Wella SP, L'Oreal P Homme. Cel putin de samponul Cool Clear de la L'Oreal stiu ca e foarte bun pentru problema pe care o ai, desi nu e printre cele mai ieftine.

| TheSpell a răspuns:

Medicii recomandă să încerci mai întăi cu șampon pentru bebeluși iar dacă nu dau rezultate, găsești în farmacii un șampon special anti-mătreață.

| dermdoc a răspuns (pentru TheSpell):

Medicii care nu sunt dermatologi recomanda probabil acest tratament.

| dermdoc a răspuns:

Cel mai probabil suferiti de dermatita seboreica a scalpului. Dermatita seboreica este varianta inflamatorie cronica a matretii obisnuite (denumita medical pitiriazis simplex capitis). Detalii despre aceasta afectiune si tratament gasiti aici: http://primoderm.ro/......a-cronica/

Succes!

| someone00 a răspuns:

Foloseste balsam.

| Adriangrande a răspuns:

Iaurt amestecat cu piper, usturoi, lămâie, ulei de masline.Sau căuta pe Internet.

| Timea030 a răspuns:

Incearca gelul capilar Keto-Tis. Segaseste in farmacii.Il recomand are efect pe mine ma ajuta sper ca sa iti fie de folos.