| anca_mihailescu a întrebat:

Am migrene in fiecare zi si nu mai vreau sa iau analgezice. Exista vreun tratament naturist pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Si pentru mine cafeaua e un medicament ( Dar eu stiu cauza pentru care mi vine durerea de cap ( nu e de glumit ( poate ai presiunea prea mica prea mare =? ai facut un control medical? nu se poate da un medicament sau o cura ( de orice tip ar fi ea (. sotul meu avea dureri de cap zilnice si nu stia de ce. pin nu a sa vizitat.
Sun multe cauzele ( asa ca eu. in afara de un medic nu iti racomandez nimica (

11 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un medic homeopat. el va stii exact ce tip de medicament naturist iti trebuie.

doiny
| doiny a răspuns:

Busuiocul: se foloseste sub forma de infuzie preparata din 5 g de planta la o cana cu apa; se consuma dupa masa.
Musetelul: se foloseste sub forma de infuzie din 20-30 g flori la un litru apa (8-10 flori la o cana); se consuma 1-2 cani pe zi.
Ciubotica cucului: se prepara infuzie din flori, 5 g la o cana cu apa fiarta; se beau 1-2 cani pe zi.
Banuteii: se indica in special in migrenele declansate de emotii; se foloseste ca macerat la rece (continutul a "doua maini" de planta proaspata - flori si frunze - intr-un litru de vin alb); se recomanda 1-3 linguri pe zi.
Frunzele de vita rosie: se folosesc zdrobite si aplicate sub forma de cataplasma.

| vlad_8452 a răspuns:

Coada-şoricelului şi ciuboţica-cucului, pag 22 şi 16, "Sănătate din farmacia Domnului" de Maria Treben.

| larisag a răspuns:

Buna,
Intra pe adresa de mai jos si informeaza-te cu privire la diferite remedii naturiste impotriva migrenei : http://www.tratamente-boli.com/tratamente-naturiste/tratamente-migrene.html
O zi buna si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masajul reflexogen va poate ajuta sa scapati de aceste dureri.
Mihaela Mitrut, tehnician maseur, reflexoterapeut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau cafea si-mi trece, dar cunosc persoane care dupa cafea se simt si mai rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masaj? Local sau pe tot corpul, te relaxeaza si uiti de migrena happy cel mai bine, cu aplicarea unei lotiuni sau unui ulei care sa miroasa placut. Maseaza-ti crestetul, tamplele, fruntea, ceafa, portiunea din spatele urechilor, apoi pometii, intreaga fata si zona sinusurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele sunt generate de unele alimente. Un regim alimentar ar putea duce la vindecare. Trebuie eliminat consumul de ciocolată, caşcaval, citrice şi cafea. Se reduce cantitativ ouăle, laptele, mezelurile, carnea de porc, dulciurile pe bază de zahăr, peştele şi conservele din peşte, produsele conservate prin sărare excesivă, berea, cola, zmeura, grâul, porumbul, mazărea, ciupercile, nucile. Pentru găsirea vinovatului, ar trebui excluse pe rând din dietă. Dacă nu se mai declanşează nici o criză în perioada de abstinenţă, produsul incriminat se introduce în dietă, pentru o scurtă perioadă în alimentaţia zilnică, reapariţia unei noi crize confirmând rolul nefast al acestuia. Alte alimente se recomandă a fi consumate sub forma unor mese mici şi numeroase; cereale, pâine prăjită, unt sau margarină, biscuiţi, ceai, iaurt, orez, paste făinoase, cartofi, salată, legume (varză, mărar, fasole verde, ridichi), vin alb, brânză de vaci, sau telemea, mere, cireşe, produse apicole, care să înlocuiască zahărul. De asemenea sunt necesare suplimente nutritive bogate în vitaminele B2, B6, şi E, săruri de magneziu, calciu şi zinc.
sursa: http://www.leacuri-populare.com/2010/06/migrena.html

| florina_9797 a răspuns:

E stiu ca atunci cand te doare capul se bea foarte multa apa.

| Claricina a răspuns:

Stiu ca postarea e veche, dar ca (aproape) fost-migrenos, va recomand urmatoarele:
- ACUPUNCTURA. Asta a facut cea mai mare diferenta pentru mine
- tinctura Migrenostop de la Dacia Plant
- Uleiul de menta (musai, cum incepe migrena, puneti pe tample, frunte si limba. Uneori o opreste sau macar o domoleste mult)
- beti multa apa
- reflexoterapie
- exista si tratamente naturiste intensive, si homeopate, dar trebuie personalizare.

| corina_paliciuc a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, sa dormi cat trebuie si sa te inconjori cu lucruri care iti fac placere... Levantica ajuta de asemenea. Stiu ca nu ajuta pe loc, dar priveste asta ca o strategie pe termen lung. Chiar ajuta!