| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun leac naturist pentru migrene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Annitu a răspuns:

Exista.happy

| Beatrice_6624 a răspuns:

Nustiu ici un leac decat k eu folosesc mult suc de lamie si
un metroclopramid sau emetiral si scap de migrene.

| Cryss a răspuns:

Migrena: ce sunt migrenele si tratarea lor - fitoterapie, tratament homeopatic migrene, regim igieno-dietetic, tratament balnear si particularitati de tratament

Definitia migrenei

Migrana este o cefalee (durere de cap) survenita in crize; de obicei hemicranie (pe o jumatate a capului), avand caracter periodic si fiind insotita de tulburari vegetative si senzoriale variate; se manifesta ca o durere intoleranta, pornita din regiunea oculara spre ceafa: este pulsatila, zvacnitoare, insotita de greturi, varsaturi, apatie si, mai rar, lacrimare, rinoree, paloare sau roseata a fetei; dupa criza ramane un timp, o stare de oboseala sau chiar de somnolenta.

Fitoterapie

* Busuiocul: se foloseste sub forma de infuzie preparata din 5 g de planta la o cana cu apa; se consuma dupa masa.
* Musetelul: se foloseste sub forma de infuzie din 20-30 g flori la un litru apa (8-10 flori la o cana); se consuma 1-2 cani pe zi.
* Ciubotica cucului: se prepara infuzie din flori, 5 g la o cana cu apa fiarta; se beau 1-2 cani pe zi.
* Banuteii: se indica in special in migrenele declansate de emotii; se foloseste ca macerat la rece (continutul a "doua maini" de planta proaspata - flori si frunze - intr-un litru de vin alb); se recomanda 1-3 linguri pe zi.
* Frunzele de vita rosie: se folosesc zdrobite si aplicate sub forma de cataplasma.

Tratament homeopatic

* Actaea racemosa: indicat in cefaleea occipitala iradiata pe coloana cervicala, care are agravare inaintea menstruatiei.
* Bryonia: unul din cele mai importante remedii ale migrenelor; ii este caracteristica agravarea bolii la cea mai mica miscare (si miscarea globilor oculari)
* China: remediu al migrenelor care apar la indivizii cu patologie digestiva (balonari, tulburari de tranzit, gaze, greata), ameteli, vajaituri in urechi.
* Iris versicolor: indicat in migrenele periodice, declansate o data cu crizele de dischinezie biliara.
* Natrum muriaticum: remediu foarte eficace in cefaleea oamenilor slabi si mancaciosi (cefaleea se agraveaza la foame); criza migrenoasa se declanseaza dimineata in jurul orei 10 si are agravari 3-4 ore; bolnavul are senzatia de batai de ciocan in cap si impresia de zigzag luminos; la femei crizele se amplifica in preajma menstruatiei.
* Phosphorus: bolnavi longilini, blonzi, cu ochi albastrii, frigurosi, astenici; migrena se resimte ca o arsura.
* Sanguinaria: remediu caracteristic migrenelor insotite de congestia fetei; durerea debuteaza deasupra orbitei drepte si este insotita de batai violente si uneori de epistaxis.

Remediile homeopatice indicate in tratamentul migrenei se folosesc in dilutii medii si inalte (CH15-CH200), la intervale variate (1-7 zile interval).

Regim igieno-dietetic

In migrenele biliare se recomanda sa se evite alimentele cu efecte colecistokinetice: smantana, oua, tocaturi, prajeli, fasole, varza.

Tratament balnear

Migrenele biliare beneficiaza de tratament in statiunile cu profil de boli digestive: Olanesti, Calimanesti, Sangeorz; migrenelor din cadrul nevrozelor si tulburarilor vasculare cerebrale le sunt indicate statiunile: Tusnad, Borsec, Buzias, Vatra Dornei.

Particularitati de tratament

Criza, o data declansata, se poate calma numai cu medicatie alopata; pentru prevenirea acestora se folosesc, cu bune rezultate, remediile homeopate; cand migrena are sigur o etiologie biliara, este indicata fitoterapia si remediile homeopate cu efect de drenaj biliar.
Informatiile de mai sus sun de pe acest site : http://www.util21.ro/naturiste/migrena-terapie-naturista-tratamente.htm

Mai sunt si alte informatii folositoare aici, uita-te :
http://pentrufamilie.ro/......u-migrena/

http://www.sanatateatv.ro/......u-migrene/

| larisag a răspuns:

Buna,
Intra pe link si citeste mai multe. http://www.tratamente-boli.com/tratamente-naturiste/tratamente-migrene.html
O zi buna si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De multe ori migrenele nu cedeaza nici la tratamentul alopat! E foarte putin probabil sa gasesti ceva naturist acre sa functioneze.