| anonim_4396 a întrebat:

Am miopie -4 de multi ani. Problema e accea ca imi este rusine sa port ochelari. Chiar daca am cel mai frumoas si scump model pur si simplu nu-i suport. Lentilele de contact nu le tolerez, iar o operatie nu-mi permit in timpul apropiat. sad
Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cred ca la tine e o problema de atitudine. eu port ochelari de 25 de ani.ca si copil si mie mi-a fost greu din cauza atitudinii rautacioase a celorlalti copii. pe vremea aceea nu erau insa modele de rame asa de elegante cum sunt acum. tot ce pot sa-ti spun e ca trebuie neaparat purtati. sa stii ca purtandu-i zilnic, te vei obisnui asa de bine cu ei incat o sa ii consideri parte integranta din tine.considera-i un semn de distinctie pentru tine si fii mandra de ei! stii ca se spune ca persoanele cu ochelari sunt inteligente!

| fabiola a răspuns:

Nu stiu exact ce varsta ai, dar iti pot spune ca eu am miopie de cand eram copil.Nu este usor, dar daca nu porti ochelari miopia tot creste pana pe la 40 de ani. Daca si mai soliciti ochiul(televizor, calculator, citit) te vei trezi cu niste lentile groase care nu sunt deloc estetice.Mergi la Sensiblue si iti poti comanda acolo lentile de plastic foarte usoare si cumpara o rama de titan. Te costa ceva dar sunt estetice si usor de purtat si nu uita niciodata sa pui sanatatea mai presus decat frumusetea!

| Andrei_6051 a răspuns:

Hei. Acum poti sa vezi bine prin tehnici naturale, folosesc de ceva vreme niste exercitii de pe www.renuntalaochelari.com iti recomand si tie. Si in timp poti sa iti reduci dioptriile...

| arysa a răspuns:

Dar de ce sa-ti fie rusine sa porti ochelari? In ziua de azi poarta atatia tineri ochelari. Eu port de la 6 ani si nu am vreo sansa sa-i dau jos pana la 21 de ani(cand o sa-mi fac operatie). Lumea mai rade, mai face misto dar nu trebuie sa-i iei in seama. Doar tu stii cine esti si ca nu te cobori la nivelul lor. Eu te sfatuiesc sa porti ochelarii pentru ca oricum lumea e invidioasa si daca nu o sa-ti gaseasca acest defect, o sa-ti gaseasca altul, poate mai grav. Succes si nu mai tine cont de parerea tuturor!

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Te inteleg.Eu am -2.nici mie nu-mi palce sa-i port.Decat la scoala ca sa vad ce scrie pe tabla, in rest nu.Si e destul de naspa sa nu vezi cine e la 10 pasi de tine, sa trebuiasca sa te apropii ca sa vezi.sad

| tupac19 a răspuns:

Eu am miopie -0. 50 si imi place sa port ochelarii...rama s-a cam zgariat dar merg :-J... eu iti recomand sa-i porti caci vremurile cu "aragaz" si alea alea s-au cam duswinking

| Raul4825 a răspuns:

Tot ce ti-a mai ramas sa incerci este sa iti imbunatatesti vederea natural. Iti recomand sa intri pe acest link: http://vedereperfecta.com