| Lolololalali a întrebat:

De curand am inceput sa port ochelari pentru miopie(S-1.00, D-1.25). Mama insista ca trebuie purtati si la calculator/citit/scris etc. Eu nu inteleg de ce as avea nevoie sa ii port, caci cu vazutul de aproape nu am probleme. Mentionez ca in timpul zilei port lentile de contact, deci problema ochelarilor este doar cand sunt acasa. Imi protejaza cumva lentilele ochelarilor ochii de calculator? Trebuie sa ii port permanent(mai ales ca vad ok si fara, mai mult am nevoie pentru televizor/tabla)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia necesita purtarea obligatorie permanenta a ochelarilor. vezi aproape fiindca te apropii prea mult. daca ai sta corect, la 40 de cm minim de ecranul calculatorului si al minim 25 de cm de carte/caiet, ai vedea ca trebuie sa iti fortezi ochiul sa faca acomodarea. Si asta duce la cresterea accelerata a dioptriilor. mama ta are dreptate. Cea mai mare prostie pe care o poate face un miop este sa se lase pacalit de impresia ca vede de aproape si sa nu foloseasca ochelarii in momentul in care citeste. Asta duce rapid la distrugerea vederii si agravarea miopiei. Trebuie sa porti ochelari/lentile de contact din prima clipa cand deschizi ochii 9tine ochelarii langa pat si pune-i la ochi inainte de a te da jos din pat) si pana seara cand te culci (ii scoti ultimul lucru inainte de a inchide ochii).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa ii porti mereu altfel iti fortezi ochii si nu e bine. daca ai lentile speciale cu antireflex si alte nebunii te protejeaza si la calculator / tv

| alinaaa26 a răspuns:

Sa nu ii porti tot timpul
la apropiere sa nu ii folosesti, ca de exemplu la citit
sunt doar pentru departare
eu am facut prostia sa ii port tot timpul si mi am stricat si mai tare ochii

| MaryusDen99 a răspuns:

Da la calulator trebuie purtati ca iti poti strica ochii, si pentru tabla ai mare nevoie, dar si pentru televizor, incearca sa-i porti macar la scris/tabla/televizor/calculator sa iti repari ochii, sper ca ti-am fost de folos