| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Deci. Imi curge un lichid transparent din sani si ma dor sfarcurile foarte tare... de la ce poate fii? Sunt foarte ingrijorata. Mi.e frica. imi curge lichidul din cand in cand, dar si daca strang de sani. Dar nu curge mult... ma intreb, eu iau pastile pentru depresie ma gandeam sa fie din cauza asta. sau sa fie efecte secundare de la crema bust cream spa pe care am folosit.o timp de o luna in vara asta... ajutati.ma va rog, nu stiu ce sa mai fac. Viata sexuala am inceput.o. Sunt foarte speriata. Pe internet am citit ca as putea avea cancer sau alta boala, sau o infectie sau pur si simplu imi cresc prea repede. Vreau raspunsuri de la persoane care au patit, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista doua posibilitati: esti insarcinata si sanii tai se pregatesc pentru alaptare sau ai secretie crescuta de prolactina (hormonul care determina lactatia), caz in care ar trebui sa te vada urgent un endocrinolog. Secretia crescuta de prolactina se trateaza foaret usor la inceput, cu un medicament simplu ed administrat si fara egecte adverse semnificative. Insa daca ignori boala, poti ajunge la aparitia unei tumori in glanda hipofiza, tumora care sa impuna chiar operatie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de galactoree/hiperprolactinemie generată de secreţia excesivă de prolactină!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......logica_883

http://www.romedic.ro/galactoree

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hiperprolactinemie_3760

http://www.romedic.ro/hiperprolactinemia

http://www.sfatulmedicului.ro/......inomul_886

http://www.endocrinologie-cluj.ro/......actinemia/

"Prolactina este marita in urmatoarele situatii:lactatie, sarcina, stimulare mamelonara, efort fizic, stres, tumori hipofizare secretante de prolactina, hipotiroidie, sindromul de ovar polichistic, insuficienta corticosuprarenaliana, paraneoplazic, anorexia nervoasa, insuficienta renala si hepatica, sindrom chiari-Frommel si Argons del Castillio." - SURSA :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/430/Prolactina

Trebuie să mergi la un control endocrinologic şi unul ginecologic!

Bănuiesc că ai şi dereglări menstruale/amenoree...

ATENŢIE : una din cauze poate fi SOP ( ovare polichistice )!
NU ai precizat dacă ai fost la ginecolog şi dacă ai făcut o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la doctor si nu mai astepta. Orice ar fi, trebuie tratat. Pastilele antidepresive nu ar trebui sa fie cauza, dar optiunea nu este total exclusa. Citeste si vezi ce efecte antisecundare au. La fel, nici crema de bust nu ar trebui sa fie cauza.
Daca te strangi de sani, da, este normal sa curga un lichid albicios, insa daca scurgerile apar spontan si sanii sau sfarcurile sunt dureroase nu este ok.
Chiar daca vei gasi aici persoane care au trecut prin chestia asta, cauzele pot fi multiple si pot fi diferite de la o persoana la persoana, ceea ce implica tratament diferit. Poate fi vorba de o dereglare homonala, o hiperactivitate a glandelor, infectie, ocluzie etc.