| alinalove12 a întrebat:

am 11 ani si nu mi-a venit inca ciclul si nici de cum sa fiu insarcinata dar am descoperit acum cateva zile ca imi curge un lichid din sani alb aproape incolor doar cand ma strang de ei. sunt foarte speriata nu stiu ce s afac am plans mult. va rog sa imi spuneti daca este normal. dau vot si fundita. va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| patricia1999 a răspuns:

Daca ai doar 11 ani este absolut normal sa nu-ti fi venit ciclul menstrual cat despre acel lichid, cred ca ar trebui sa consulti un medic. Dupa parerea mea nu este nimic grav!

Poti citi acest site!
http://sanatate.ele.ro/Secretiile-sanilor-alarmante-Partea-I_--a10316.html

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este normal. Cel mai probabil ai o dereglare a unui hormon secretat de hipofiza care se numeste hiperprolactinemie. La varsta ta, se poate trata cu mare succes (cateva luni de pastilute speciale, recomandate de endocrinolog) cu o singura conditie: sa fie diagnosticata la timp (cu cat mai repede, cu atat mai bine). Vorbeste cu mama ta sa te duca l un endocrinolog. Pe baza catorva analize foarte simple, iti va prescrie un tratament care te va vindeca.

| Safire17 a răspuns:

Cateva intrebari: De cat timp iti curge acel lichid? Ai facut si febra? Ai mancarimi, dureri sau inrosiri ale sanilor? Lichidul este unul albicios asemanator laptelui? Daca raspunzi la aceste intrebari, poate ca te voi ajuta.

| pwp a răspuns:

Mie, cel putin nu mi s-a intamplat niciodata....de ce nu o intrebi pe mama ta ca sa te linistesti?

| Azµre a răspuns:

Te dor sanii? ai temperatura? spune-ne sa stim ce sa-ti spunem.

| Anq209 a răspuns:

Pai fii mai explicita, ti-a mai venit ciclu?

| M1sHu a răspuns:

Buna ai avut vreun act sexual? big grin

| alinalove12 explică:

Nu mi-a venit niciodata ciclul
si logic ca nu am mai avut nici un act sexual (am doar 11 ani)

| Anq209 a răspuns (pentru alinalove12):

Păi și atunci! Hei ai 11 ani! Poate să-ți vină și la 13

| alinalove12 explică:

Nu am facut temperatura si nici nu mi sau inrosit si imi curge decat daca ma strang, nu stiu de cat timpeu am descoperit acest lucru joia trecuta.