| Beyourself1245 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru!
De o luna si cateva zile urmez un tratament pe nume "Serlift 50mg". La inceput mi-a fost bine pana acum o saptamana - doua. Mai am "recaderi" cum mi-a zis si psihologul, gen am inceput sa uit din nou anumite chestii, mi le reamintesc cu greu, nu ma pot concentra, sunt mai tot timpul molau, am facut analizele si mi s-a prescris Aspacardin si Centrum. FRATILOR, am ajuns sa nu mai suport, vreau sa fiu normal! Am inceput din nou sa am probleme de socializare si cand vorbesc, vorbesc aiurea, adica nu leg cuvintele bine parca zici ca-s mort, repet cuvintele...Ce pot face? urmeaza si permisul de conducere si habar n-am ce sa fac, nu pot invata, nu retin, nu am ambitia necesara mai deloc, sunt tot timpul demoralizat si nu stiu din ce cauza, supravetuiesc de pe o zi pe alta. Sunt si timid cu fetele. Va rog, ajutor. (Am fost diagnosticat cu "Depresie-Anxioasa" sau ceva de genu'.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Eu cred in continuare cu putere ca medicamentele nu-s suficiente pentru a ameliora o tulburare. Ele elimina un efect, nu o cauza. Cauza ramane acolo. Si atunci ce facem? Pai ne drogam cu medicamente si cand nu le mai luam problema reapare. Ea a fost acolo tot timpul, noi am tratat efectul nu cauza.
Nu stiu ce imprejurari de viata ti-au afectat existenta, dar ai putea sa faci sport si asta te-ar ajuta. Daca faci sport se secreta serotonina sau hormonul fericirii. Apoi din alimente: mananca si tu banane, legume, ciocolata si razi mai mult, imbratiseaza viata!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si eu am urmat cateva luni tratament cu serlift.
El contine sertralina, un antidepresiv.
Medicamentele de genul produc efecte pozitive, dar si negative.
La inceput, aveam insomnii si dureri de cap, dar din a treia zi n-am avut nimic.
Discuta cu psihiatrul tau, hidrateaza-te bine si ia-ti vitaminele.
In legatura cu sofatul, oricum o sa ai de facut consultatii medicale(printre care la psiholog/psihiatru) si iti recomand sa dai de permis, numai dupa ce te simti bine psihic sau termini tratamemtul.
Sanatate!

| Beyourself1245 explică:

Asa este, bine ca este pentru tine rolling on the floor)))
In locul tau nu comentam.