| Beyourself1245 a întrebat:

Lume, am si eu o intrebare.

De ce am dificultati in vorbire si de unde provin? Am momente cand vorbesc fluent si corect si momente cand ma incurc in cuvinte si am si emotii. Tin sa precizez ca urmez din 19 Iulie tratament cu Serlift 50mg.

Care sa fie cauza si daca se poate vindeca.

Am fost diagnosticat cu Anxietate si o usoara depresie.

De fel sunt mai emotiv cu fetele si mno...
Dau fundă celui mai bun raspuns!

4 răspunsuri:
| ș53fan a răspuns:

Salut! Amm...mai exact
... în ce moment te încurci?
În momentul în care vorbești cu o fată/fată anume?
Sau?

| Beyourself1245 explică (pentru ș53fan):

Și atunci, dar mai rar.
Faza e ca ma incurc tot timpul cand vorbesc cu cineva nu conteaza cu cine. Eu de fel vorbesc mai repede iar atunci cand vorbesc repede ma apuca niste emotii sa zic asa si simt un oarecum un nod in gat. Din ce cauza poate fi?
Ma uit la unii uneori cat de bine vorbesc si ma enerveaza chestia asta.
Dislexic nu cred ca sunt...

| ș53fan a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ammm...stii...exact si eu patesc la fel! Gen cand vreau sa explic ceva! Si eu la randul meu vorbesc repede! Stii care cred ca e cauza:Faptu ca noi incercam sa explicam cat mai coerent si poate si cu termeni pomposi, iar noi avand si faza cu vorbitul repede, ma gandesc ca asta ar putea fi! Parerea mea
Gen ni se intampla asta pentru ca incercam sa vorbim/explicam cat mai frumos si coerent ca sa nu parem inculti si cand cautam acele cuvinte si fiind si faptul ca vb repede uneori mai avem un blocaj la un cuvant si ne incurcam!