| Nick2001 a întrebat:

Am nevoie de aparat dentar pentru 2 dinti de sus dar mama nu vrea sa imi pun. Exista vreo metoda prin care sa ii indrept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Buna! exista metode ...sa ti-i dea mama ta pe ai ei daca sant mai drepti.cred ca e inconstienta referitor la aspectul dintilor tai in viitor.cum adica nu vrea mai bine acum il porti un timp si apoi ai dinti frumosi sau o sa i ai toata viata asa sau o sa il pui aparatul ala mult mai tarziu la maturitate cand va fi mai complicat. daca dr a spus ca ai nevoie de aparat nu mai indreapta dintii aia nici laptele nici impinsul cu limba sau alte metode aiurea luate dupa ureche de pe aici.asa ca trebuie sa o convingi pe mama ta ca vrei sa ai dantura frumoasa si trebuie sa faca un sacrificiu pentru tine sa te ajute.sant o gramada de copii cu aparat dentar e chiar o moda deja asta asa ca nu e o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. aparatul dentar e singura metodă.

| CLU a răspuns:

Buna! Ii poti spune mamei tale ca daca nu porti acum vei avea dintii strambi mereu. Dintri se intreapta cand esti mic. Spune-i ca vei avea de suferit cand vei fi mai mare.
Funda?

| alinamindru a răspuns:

Exista aparat dentar invizibil, dar e ceva mai scump. Sunt multe alte tipuri de aparat dentar. Incearca sa o convingi pe mama ta prezentandu-i lucrurile bune pe care un aparat dentar le are si cat de mult o sa te ajute. E important sa ai niste dinti frumosi si drepti. In plus, e o metoda care functioneaza cu siguranta, spre deosebire de orice altceva care ar putea provoca dureri sau alte efecte adverse.

| Gavrila_Sorin_Adrian_1992 a răspuns:

Exista o metoda, dar e destul de dureroasa si nu e indicat sa o incerci decat in cazuri cum e sa ai dinti strambi, si nu poti purta aparat, eu prin metoda asta mai dureroasa mi-am indreptat dintii.Seara,inainte de culcare impinge-i, iar apoi bea un pahar de lapte.