| anonim_4396 a întrebat:

AM NEVOIE DE LENTILE DE OCHELARI DE STICLĂ nu de plastic, heliomate +2 cilindrice.
Voi cum procedați?
Cum pot sa scap cel mai ieftin?
Momentan am găsit la un chiosc no-name la 500 lei in total.
Dar am o amică care ține contabilitatea la o firmă din asta cu lentile și mi-a spus că lentilele ar trebui să coste maxim 5 euro bucata pentru că ăștia cu ochelarii le cumpără cu maxim 3 euro / bucată.

Există on-line să îmi cumpăr lentilele sau tot așa procedura clasică mers la chioșc dat avans... bătrânește!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu-s bune lentilele din plastic?
Eu port de peste 20 ani doar ochelari cu lentile de plastic, fara probleme!

| zilog a răspuns (pentru Bula):

Eu lucrez cu Fludor încins din care mai sare stropi, mai lucrez cu substate chimice al căror nume nici nu este bine să îl pronunț pe internet pentru că servisez echipamente pentru un institut de cercetare in chimie
așa că mai sar stropi si dacă sar în plastic gata
mai sablez
mai tai si cu flex-ul
mai tai cu jet de aer care conține particule foarte fine de ceramică
mai mă joc cu solvenți foarte puternici,
MAI BAG OCHIUL LA 1200 *CELSIUS si asta nu foarte rar si mă bazez pe lentilă bine înțeles pentru 4 secunde
mai mă apropii de fire cu 10 000 volți și mă aștept să nu zboare curentul la ochiul meu
Adica lucrez in tot felul de medii din astea și cu șpan câte o dată că am un CNC CAD CAM cu 5 axe cu care fabric diverse prototipuri din CHROM NICHEL COBALT GAUDEN CERAMICĂ TITAN WOLFRAM
Cum ar fi să îmi zboare o așchie de Woltfram încisă în lentila de plastic?

Chiar azi mi-a zburat inspre ochelari un furtun prin care aveam aer comprimat la 10 Atmosfere ce conținea un praf extraordinar de fin de particule de ceramică in el care sunt capabile să macine dinții sau diamantele sau ceramica dentară
așa că dacă aveam lentile de plastic gata erau instantaneu mate
pe când sticla a supraviețuit.

Mai ii scap pe jos pe ciment cu praf cu nisip in medii industriale fabrici mai ii pun pe utilaje
mai imi cad prin utilaje cu span amestecat cu pământ și vasilină veche de 40 de ani
sunt tot felul de avantaje la sticla asta făcută cu siliciu plomb și sare
sticla geamul obisnuit

Inafară de asta eu lucrez des cu 200 W ULTRAVIOLETE
si ca prostul mă uit in neoanele respective
sau chiar dacă nu mă uit direct in ele ci mă uit în altă parte
stând măcar 15 minute / lună în mediul respectiv în medie
cum ar face lentilele din plastic la o cantitate atât de mare de radiații.
Este atât de mere în cât mi-se usucă pielea din interiorul gurii si din interiorul nasului si ocnii in cât nu mai am lacrimi chair si 6 luni de zile
si ma intreb vreo 2 lui daca oare o sa mai imi fie nasul umed pe interior si nu uscat uscat uscat rau de tot
atat de putermice sunt radiatiile UV care cad pe mine in timp ce repar eu câte un echipament ce ar trebui să sterilizeze apa gen ozmoza inversă.

Nu știu cum și unde ajung că eu tot timpul lucrez in medii din astea cu temperaturi extreme cu substate chimice cu lucruri neprevăzute la care nici nu m-am gândit vreo data
așa că plasticul o fi el pe toate drumurile dar unii oameni vor să aibă puțină siguranță măcar pentru ochii lor
dacă pentru alte lucruri nu le pasă
eu sunt omul dacă mi-ai da uraniu pe mână sigur aș băga degetul în el si apoi în gură să văd ce gust are.
așa sunt oamenii ăștia care lucrează prin laboratoare de chimie...
aparatele de măsură sunt de fapt extensia simțurilor.

| Bula a răspuns (pentru zilog):

Inteleg ca lucrezi in medii periculoase, dar ai nevoie si de ochelari de vedere.
In acest caz, poti folosi ochelari de vedere "normale" (chiar si de plastic), inaintea carora sa folosesti ochelari /masti DE PROTECTIE adecvate!
De asemenea echipamente trebuie sa se ocupe ANGAJATORUL pentru care lucrezi!
NU TE JUCA cu sanatatea ta, fiindca e singura ta avere! Nimeni nu-ti poate cumpara alta daca ti-o distrugi!
Iar acei putini bani pe care le primesti suplimentar (?) pentru "periculozitate" nu compenseaza urmele vreunei accidentari!
Mergi la cei care se ocupa cu "Protectia Muncii" si CERE-le echipament complet si adecvat pentru FIECARE loc periculos, unde trebuie sa lucrezi, fara exceptie (inclusiv ochelarii), oricat le costa!
Ai dreptul de a refuza orice munca la care angajatorul nu-ti asigura conditii de siguranta corespunzatoare, sigure!

Daca angajatorul refuza sa respecte Protectia Muncii, tu poti refuza munca, dar salarul trebuie sa primesti si pe timpul asteptarii dupa echipament de protectie!
In caz ca, angajatorul nu intelege aceste aspecte, poti sa-l dai in judecata (dupa ce ai anuntat si Inspectoratul Teritorial a Muncii si presa /televiziunile, pentru documentare).

| zilog a răspuns (pentru Bula):

Am bani pe mână lăsați să îmi cumpăr singur ce mi-ar trebui așa că nu e bai, am ochelari dinăia speciali, am orice mi-aș dori, dar hai să îti spun ce mi-a spus un fost angajator : IN PRIMA săptămână electroniștii care schimbă neoanele led-urile de pe la televizoare si firme luminoase aflate la înălțime nu pățesc nimic pentru că se leagă cu 2 chinghi respectă toate sistemele de protecție nici unul nu a căzut în primele 2 săptămâni.
Dar după 2 săptămâni încep să alerge pe schele pe dinafara clădirilor nu se mai leagă cu nimic fac pe grozavii și exact atunci cad și mor din ei!

(iar eu acum am ajuns exact in stadiul acesta știu că intr-un loc sunt 100 000 Volți dar pun mâna pe fir mă aștept să mă protejeze izolația în timp ce merge,
acum știu că in alt loc am 4000V cu 6Amperi și tin surubelnița în mână să sară arcul fotovoltaic să văd dacă am tensiune pe acolo sau umblu în echipament în timp ce funcționează pe ideea că o să fiu atent și că mie nu mi-se întâmplă și dacă mi-sar întâmpla înseamnă că o merit și o iau ca atare ca pe o auto pedepsire pentru ca să fiu mai atent pe viitor
Ami mi-se întâmplă câte o dată să nu fiu atent sau cu bună știință să bag acid in gură că nu cred că este destul de concentrat și în loc să vreau să iau vreun aparat de măsură pun degetul văd că nu mă arde si apoi pun pe buză și mi-o topește instataneu de rămâne gaură de 2 Cm în ea pentru timp de 2 luni de zile până când crește carnea la loc.
Sau altă dată zic că nu este așa de puternic alt acid si vreau să desfund de calcar un echipament industrial ce ar fi trebuit să fabrice aburi bag eu acidul in el se încălzește ies vapori în cameră zic lasă că o să ii simt eu la miros gust și că o să plec din cameră când concetarația o să fie deranjat de mare,
dar mă obișnuiesc cu mirosul inhalez mai mult acid de cât îmi propusesem și văd că încep să strănut și să tușesc cu firișoare subțiri de sânge chiar dacă aveam și mască cu cărbuni activi pe care aș fi putut să o folosesc,
Altă dată repar un invertor de inaltă tensiune ce trebuie să fabrice o frecventă să alimenteze un tub cu ultraviolete si mă uit ca fraierul spre el mai mult de 4 ecunde si mi-se usucă mucoasa ochilor pentru 2 luni nu imi mai curg lacrimile,
DOREAM SĂ SPUN DUPĂ CE TE OBIȘNUIEȘTI SĂ LUCREZI ÎN MEDII DINASTEA NU PREA MAI IEI TOATE MĂSURILE DE PROTECȚIE
De exemplu eu lucrând foarte des cu lucrui fierbinți chiar si cuptoare ce fac recoacerea pentru sticlă ceramica 1200*C acum datorită treceri anilor am ajuns să stiu fără termometru câte grade sunt intr-un loc iar când vreific cu termometrul exact atațea sunt și de multe ori când cred eu că sunt până in 300*Celsius chiar pun mâna acolo cu singura condiție ca suprafața respectivă să fie uscată,
Nici măcar bășică nu mai mi-se face la mână degete dacă o pun pe o plită încinsă la 300*C pentru maxim 2 secunde nici măcar pielea nu mai mi-se arde dacă mă ating pentru mai putin de 1 secundă.
CÂT DESPRE ECHIPAMENTE DE PROTECȚIE AM ȘI DACĂ NU AM pot cumpăra din banii mei că ei imi inapoiază banii nu au comentat niciodată de ce mi-am cumpărat ceva.
Pe scurt după 10 ani de lucrat in medii din astea interesante cu tot felul de pericole si HAZARDURI biologie hazarduri mecanice hazarduri electrice hidraulice pneumatice
ajungi să te crezi invincibil super man
si tocmai atunci când ajungi să nu îți mai pui cască in cap atunci dai cu capul de un șurub.
Am prieten cercetător științific fizică chimie... si eram cu el intr-o fabrică si ar fi avut oamenii căști pe acolo să ii dea, dar el zice lasă că sunt atent, se bagă sub un utilaj
când iese dă cu capul într-un surub care ajunge până la craniu, își dă cu spirt și se bagă la loc tot pe ideea că lasă că data viitoare o să fiu mai atent, nu trec 45 minute ca dă din nou cu capul în același surub care îi dă din nou gaură,
Abia acum si-a pus casca în cap și nu sa mai băgat acolo.
Românii țin tare mult la comoditatea lor, Si chiar dacă le pui la dispoziție pantofi cu talpă de fier si bot de fier ei se descalță și preferă să stea în șosete sau în paopuci de pluș dacă nu îi vede nimeni de cât să stea toată ziua în bocancii puși la dispoziție gratuit.
Chiar si eu sunt unul dintre aceștia, lucram la o fabică în Anglia si oamenii îmi puseseră la dispoziție bocanci cu talpă de fier si bot de oțel și eu cum ajungeam la bancul meu mă descălțam de ei și munceam 8 ore / zi doar în șosete.

| Bula a răspuns (pentru zilog):

Si eu amlucrat la intretinere la o fabrica, peste 10 ani si am vazut asemenea viteji: unii au murit, altii au orbit etc.
Eu ma feresc si sunt cat se poate de atent in asemenea medii, totusi am patit-o de cateva ori (cel mai grav chiar acasa, cu "datu cu capu".
Daca tu nu te feresti, atunci altora nici atat nu le pasa.

| zilog a răspuns (pentru Bula):

TE VĂD UN OM DEȘTEPT
Te întreb pentru că eu caut oameni care să aibă idei de a face ceva
Eu am un laborator si de multe ori nu este nevoie ca eu să muncesc absolut nimc luni intregi.
Așa că am 380v curent trifazic am canalizare am birou am tot ce mi-aș dori
aer clad lupă scule pentru micro-electronică
scule pentru puțină mecanică electromecanică puțină pneumatică...

DOAR CĂ NU AM NICI UN FEL DE IDEIE CE POT SĂ FAC
AȘA CĂ EU CAUT OAMENI care să aibă o idee genială
pe care dacă o punem în practică să avem cu toții de câștigat
ceva de meșterit de muncit de făcut cu mâinile noastre să putem să ne punem în practică cunoștințele pasiunea și abilitățile în așă fel în cât până la urmă să ajungă să fie și recompensată și aplaudată munca noastră.
Momentan chiar sunt în pană de idei.

| mgtow a răspuns:

Tu zici ochelari de soare cu lentile de plastic? Aia ieftini nu sant omologati pentru folosirea obisnuita, strica ochii. La orice magazin de ochelari originali gasesti, https://uk.cettire.com/......-910903711 ce e ieftin strica. In cazul tau poti gasi ceva pana in 100€ daca nu stai bine cu banii, strangi

| zilog a răspuns (pentru mgtow):

Nu am probleme cu banii ci ma gandeam daca nu cumva mai nou nu se dă comandă de lentile on-line să îmi vină cu Golovo acasă si să merg cu ele să le montez
gen chestii din astea
un magazin al fabricii x y z
si dau comanda acolo pe magazinul fabricii si ei imi trimit prin Fan Courier lentilele
Si nu neaparat cautam foarte ieftin
Doar că îmi imaginam eu că magazinele acestea de optica medicala îșî pun ele un adaos extraordinar de mare
si poate lentilee costa un mic nimic in realitate.
asa de hobyy poate gaseam si mai ieftin

| darrio2007 a răspuns:

La 5 euro bucata sunt niste panarame. Acum depinde ce iti doresti tu.

| Iote a răspuns:

Sticla la ochelari e mai ieftina.
Dar cilindrice si heliomate... asta ridica mult pretul.
Mai baiete, daca nu mergi "batraneste" la o optica medicala ci dai comanda dupa ureche, risti sa-ti strici ochii si mai rau.

| zilog a răspuns (pentru Iote):

Ma duc sa le dau avansul la aștia la optica

| existential a răspuns:

Nu cred ca se mai fabrica lentile din sticla in zilele noastre.
Cele mai ieftine sunt lentilele din sticla organica, un material care semana cu plasticul (index 1.5).
La lensa mi-am facut o pereche cu vreo 150 lei (doar cu antireflex, fara alte tratamente).
Heliomate o sa coste mai scump. Poti incerca sa-ti iei un clip-on, care se ataseaza pe rama.

| anonim_4396 explică (pentru existential):

"acum 14 minute | existential a răspuns:
Nu cred ca se mai fabrica lentile din sticla in zilele noastre. "

deci NIMENI nu mai poarta ochelari in zilele noastre, pentru ca tuuuu
"nu crezi" ca se mai fabrica lentile

rili?!?
RILI?!?

DAAAR APOI ZICI ca
"Cele mai ieftine sunt lentilele din sticla minerala"

deci nu se mai fabrica lentile?!? decat doar din sticla minerala (
CE BALARII E AIA?!? IN DICTIONARUL
userului "esential" roman?!?
TOATA sticla e minerala pentru ca se fabrica din topirea la temperaturi inalte a nisipului)

| existential a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am vrut sa scriu sticla organica happy ceva sintetic, care seamana cu plasticul.
Ma refeream ca nu se mai gasesc ochelari cu lentile de sticla, din aceea care se sparge usor, cum se vindeau inainte, prin anii '90 in piete.
Ma rog, daca te pricepi la chimie, poate detaliezi ca sa intelegem happy

| zilog a răspuns (pentru existential):

Se fabrică și o să se fabrice mereu
DACĂ NU MĂ CREZI PÂNĂ ȘI LĂMPI tuburi vacum pentru televizoare cu lămpi sau stații de amplificare cu lămpi sau statii de emisie recepție se mai fabrică.
doar că acum costă

Da costă 2000 lei în mod normal lentilele mele daca merg aiurea și fac pe neștiutorul.
Dar in realitate am găsit pe unii care nu vor să îsi pună ditamai adaosul si mi-au cerut 500 lei mă duc Luni le dau banii și gata am scăpat.

Există în ROMÂNIA 2 FABRICI DE LENTILE
una este HOYA pe la Timișoara foarte bune de sticlă adevărată

și cealaltă fabrică este cea mai dezamăgitoare IOR din București am mers și am cumpărat ca fraierul de acolo pentru că IOR este un renume in Rommania
așa că mi-am luat țeapă după ce că au costat mult
sau rupt
pur si simplu când le-am șters a două zeceia oară lentilele sau rupt spart singure

in afara de asta nici măcar nu se închideau de cât puțin de tot la soare
așa doar o părere în loc să devină adevărați ochelari de soare instantaneu
și că să se închidă celor de la IOR le lua 1/2 oră
pe când la cei de la HOYA le ia 1 minut si rămân închiși mai mult timp

| zilog a răspuns (pentru existential):

ăștia de plastic am de unde sa cumpar lentilele cu 5 euro bucata sunt niște scârbe de lentile din plastic care dacă le scapi pe parchet si le iei de jos târâși gata sa ales praful de ele se zgârie extraordinar de ușor.
înafară de asta eu umblu zilnic cu Acid azotic Acid sulfuric Acetone Alcool Izopropilic IZOPROPAN Propanol fludor topit din care sar stropi și alte chestii care le-ar topi
ia incercă să dai cu alcool izopropilic pe lentilele tale de sticlă
sau să torni peste ele acid clorhidric
sa vezi că gata se increțesc mătuiesc instataneu
pe când sticla rezistă

| zilog a răspuns (pentru existential):

Sticla organică este o mare excrocherie jepcărie hoție minciună șarlatani = plastic ordinar

| MustarIute a răspuns:

500 de lei sunt și la optica nu știu de ce ai lua noname de la un chiosc

| zilog a răspuns (pentru MustarIute):

Doar nu mă duceam la o dugheană chioșc, ci am folosit acel cuvânt să se înțeleagă că nu am de gând să merg la o oprică de renume cu nume pompase dintr-o zonă centrală a capitalei.
CI AM DE GÂND SĂ MERG LA O OPTICĂ MEDICALĂ DINASTA OBIȘNUITĂ DE CARTIER
dar tot optică medicală,
am mai făcut ochelari acolo și văd perfect cu ei,
am și rețetă, oamenii au aparat să verifice dacă le-au trimis lentilele corecte dacă au fost montate corect pe ramă.
iar rețeta o am de la o doctoriță care face operații în Anglia pe ochi si este confirmată și de aparatul acela AUTOREFRACTOCHEROMETRU si este confirmată și de alți 3 medici in decursul zecilor de ani sunt aceleași dioptrii cu același cilindru așa că mă bazez pe 4 rețete anterioare când dau comandă.

Intrebarea mea era aici dacă nu cumva se dă undeva comandă de lentile așa țac pac ca și când ai da comandă de o șhaorma prin glovo să îti vină on-line acasă instataneu la preț mult mai mic de cât la optică si să merg la optică doar ca să îmi monteze lentilele pe ramă.

Dar până la urmă mi-am dat seama că trebuie si doctorița aia de acolo sau ce o fi ea de la optic să trăiască și ea din ceva pentru că altfel dacă ea nu există o șă ajungem toți să realaționăm doar cu roboți.
trebuie să mai oferim și oamenilor posibilitatea ca ei să isi practice meseria și sa exceleze in ceea ce fac pentru ca să nu dispăream ca si rasă umană,