| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au ajuns ochelarii de vedere, dar as vrea sa am acea solutie care ii curata. Se gaseste in farmacii? Daca da, este buna orice solutie? Adica nu exista anumite solutii numa pentru ochelari din plastic sau numa pentru ce-i din sticla? Ai mei sunt cu lentile heliomate si din plastic lentilele, cel putin asa arata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine este sa eviti sa pui mina pe lentile si sa-i stergi cu acea carpa moale pe care ti-o dau ei, speciala pentru sters ochelarii, nu au de ce se murdari prea mult daca nu pui mina pe lentila si de praf e suficienta acea carpa. eventual cu clasisa metoda de aburire, adica sufli tu pe lentila cat sa o aburesti si pe urma o stergi cu carpa respectiva. intreaba-i pe parinti eventual cum se face cu aburirea. daca chiar sunt murdari de nu stiu ce, ii speli cu putina apa calduta si un fir de sapun. substantele de curatat ochelarii de multe ori mai mult imbacsesc suprafata lentilei, am incercat 1000 si nu mi-a placut niciuna. alcoolul afecteaza substanta cu care sunt tratate lentilele pentru anti-reflex, cum ti s-a mai spus deja, iar cele de curatat geamuri au si ele alcool dar sunt si periculoase pentru ochi, nu e bine sa dai cu ele si pe urma sa pui ochelarii ca poti face o infectie.

4 răspunsuri:
| Yusuke16 a răspuns:

Da acea solutii se gaseste in farmacii si nu orice solutie e buna dupa parerea mea.Ar trebuii sa intrebi un doctor oftalmolog.

| Empathizer a răspuns:

Solutia de curatat ochelarii o gasesti in hypermarket, la Carrefour, de exemplu, sub forma de servetele umede pentru curatat ochelari, langa casele de marcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,e posibil sa se gaseasca si in farmacii, dar si in locul de unde ti-am comandat tu ochelarii. Orice solutie nu prea e buna, deoarece are alcool si e posibil sa ii ia antireflexul.se mai pot sterge si cu spray pentru geamuri, dar cel mai indicat solutia.e in jur de 10 lei!:*

| cinziaura a răspuns:

Se pot curata la robinet, cu apa sh sapun. Stiu ca suna aiurea, dar mie asa mi-a spus medicul oftalmolog, e cea mai buna metoda de curatare!