| yumeee a întrebat:

Am nevoie de puţin ajutor în legătură cu numărul caloriilor anumitor alimente. (fac o listă să văd cam câte calorii consum zilnic)
Aş vrea să ştiu câte calorii au următoarele: o felie de pâine (albă, panini); o felie de şuncă de pui / curcan; un ou prăjit.
La restul am găsit pe net, de fapt şi la astea am găsit dar tot felul de variante.
Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cami_5314 a răspuns:

Draga mea
Ai gasit valori diferite pe internet, pentru o felie de paine pentru ca painea poate avea diferite retete, cum mai multe grasimi, cu mai multe fibre etc si diferite marimi. Trebuie sa te uiti pe ambalaj si sa calculezi singura cat are painea pe care o cumperi tu.
La fel si cu oul prajit, daca e scurs bine de grasime are un numar de calorii daca are mai multa grasime are mai alt nr de calorii. Pentru ca nu prea ai control la cata grasime o sa ai in un ou prajit iti recomand sa nu-l mai faci prajit si sa-l faci 'prajit' in apa, (ochiuri romanesti) http://www.eculinar.ro/Ochiuri_romanesti-34.aspx si sa pui grasime daca vrei cat vrei. Felia de sunca idem cu ce am scris mai sus. Ti-o cantareste la magazin si calculezi tu acasa cate calorii are. Depinde de fiecare firma in parte cat de mare e felia si ce compozitie are ea. http://calorii.oneden.com/tag/calorii-sunca/

4 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

O felie de pâine de grâu albă de 100 gr are 247 calorii.
Şuncă presată light de 100 gr- 107 calorii.
Calorii Ou de găină, prăjit:

Calorii 196 kcal/100g Colesterol 0 mg/100g
Grăsimi 15. 3 g/100g Carbohidraţi 0. 9 g/100g
Grăsimi saturate 0 g/100g Fibre 0 g/100g
Grăsimi polinesaturate 0 g/100g Zaharuri 0 g/100g
Grăsimi mononesaturate 0 g/100g Proteine 13. 6 g/100g
Sodiu 0 mg/100g

| buybooks a răspuns:

Daca vrei un raspuns general, il gasesti in cartea asta:
http://www.buybooks.ro/ghidul-caloriilor-carbohidra-ilo.html