| CarinaElena a întrebat:

Am nevoie de sfaturi de la cineva care a trecut prin asta. Ieri m-a durut extraordinar de tare burta,abdomenul, etc. Azi dimineata durerea a devenit insuportabila si simt o intepatura in partea dreapta (jos). (Am avut si in trecut dureri de genul asta). Ce poate fi? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-te rapid la urgenta! Eu era sa mor din cauza asta. Daca se poate du-te acum. Daca faci septicemie numai 10 % scapa. Eu am avut noroc. Te rog eu frumos sa mergi si acuma. Urgenta este deschisa si noaptea.

4 răspunsuri:
| fuckThisLife a răspuns:

Apendicita...sau in cazul in care ai scapat de ea.e vorba de ovarul tau drept

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o apendicită - dacă ai şi alte simptome dintre cele descrise la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita

Sau, poate fi vorba de o răceală abdominală, ori de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare )!

În acest caz, TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| minrest a răspuns:

Apendicita. Exact astea sunt simptomele, poate deja merge prost dupa cum spui, spre peritonita sau cine stie. Du-te la spital chiar acuma nu e o operatie grea, majoritatea am facut-o. Du-te, te rog eu frumos, si o sa fie usor si sigur, daca nu te duci poti sa dai coltul, si daca tot nu te duci dai coltul sigur. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi degraba la medicul ginecolog, problema ta pare sa fie ginecologica.
O zi buna.