| alexrose a întrebat:

De cateva zile am resimtit o durere in piept, in partea dreapta, in momentul in care trag aer mai puternic. Am fost la medic iar diagnosticul a fost: nevralgie intercostala. Mi-a dat un tratament(movalis si clorzoxazon) dar dupa 2 zile inca nu mi-a trecut. Partea cea mai nasoala este ca ma doare destul de tare dimineata cand ma trezesc(simt un fel de intepatura puternica); in timpul zilei durerea mai scade in intensitate(se simte mai mult ca o lovitura).
Ceva sfaturi?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dispe a răspuns:

Nu stiu de medicamentele astea. Sper ca unul dintre ele sa fie antiinflamator. Daca nu este nici unul ia un Ketonal forte pe zi/7 zile, fereste-te de curent, sa treci de la cald la rece, fara aer conditionat si poti seara, inainte de a te baga in pat sa pui putin Ben gay ca sa fie cald in piept! Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O nevralgie intercostala tine in medie 10-14 zile, cu tratament.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O nevralgie intercostala tine in medie 10-14 zile, cu tratament.

| DiMoDi a răspuns:

Sfatul meu de "Stan păţitul" este să apelezi la un maseor bun! Scapi de durere cu o singura sedinţa de masaj, fară nici un fel de medicamente sau chimicale. O ştiu (aşa cum am spus), din proprie experienţă. În plus, fereşte-te pe viitor de curent, pentru că de regulă, acesta e cauzatorul acestui tip de nevralgii. Sănătate! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceleasi sintome lucrez ca ospatar pe o terasa si e ft mult curent acolo si intr-o seara mau apucat niste intepaturi groaznice si a 2 zi m-am dus la doctor si mi-a dat un tratament l-am respectat timp de 2 saptamani si nu ma ajutat cu nimic, apoi m-am dus la un maseor am facut 5 sedinte de masaj si 5 am stat in apa termala la baile herculane si nu mai am probleme