| IlonaS a întrebat:

Am si eu o intrebare sau mai bine zis, un sfat din partea celor care au trecut prin asa ceva sau care au auzit de pe la alte persoane de urmatoarea problema : De ieri am inceput sa am dureri in zona ovarului stang ( mentionez ca tot de ieri, mi-au venit si problemele), dar nu este o durere oarecare, lunara..acelasi simptom in fiecare luna..nu..acum este ceva diferit. Simt o durere care ma incomodeaza atunci cand ma misc, dar de asemenea simt ca s-a si umflat in aceea zona..de unde mai pui ca la palpare simt si ceva tare. Am fost o comparatie intre zona dreapta si zona stanga a ovarelor si clar este o diferenta. Stiti cumva cam ce-ar putea fi?!
Eu am spus sa mai astept maxim 2 -3 zile ( ma gandesc ca poate din cauza menstruatiei) si daca vad ca nu ma lasa durerea, cu siguranta voi merge la doctor, insa as dori niste raspunsuri din partea celor cunoscatori...
Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil ca acea durere la ovarul stâng să se datoreze menstruaţiei ( poate fi un simptom pre/menstrual ) - uneori, simptomele pre/menstruale se mai schimbă datorită modificărilor prin care trece organismul.
Şi, este posibil ca să ţi se pară că s-a "umflat" puţin zona respectivă ( fără supărare ).

Totuşi, este puţin ciudat faptul că te doare doar în partea stângă, deci e posibil să nu fie valabilă explicaţia de mai sus...

De asemenea, este posibil să ai o anexită ( răceală la ovarul stâng ) şi de acolo să apară acea inflamaţie.
Sau, poate fi vorba de un chist la acel ovar, ori alte afecţiuni...

Cel mai indicat ar fi ca, la terminarea menstrei, să mergi la un control ginecologic şi să CERI să-ţi facă o ecografie ovariană pentru a vedea dacă este vorba de o afecţiune la acel ovar.

Până atunci să iei Nurofen ( simplu sau forte ), ori Ibuprofen 600 ( dacă durerea este mai intensă ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu confunzi cu apendicele.Adica sa ai apendicita. Ovarele nu se simt asa usor.Mergi la un control.

| mona a răspuns:

Iti recomand sa mergi la ginecolog dupa ce termini cu menstruatia daca simti o umflatura acolo[am avut odata ceva de genul asta si mi-a dat tratament cu ovule vaginale]

| IlonaS explică:

Eu sunt operata de apendicita de la 6 ani si apendicita este in partea dreapta. Am aceste simptome in partea stanga, paralel oarecum cu cea dreapta si am spus ca nu cred ca e corect spus zona ovarelor pentru ca stiu ca nu se pot simti asa usor, insa pe acolo pe undeva...

| IlonaS explică:

Credeti ca ar putea fi o hernie?

Inca mai simt durerea...