| gelutzu78 a întrebat:

Am nevoie de un sfat ieri mi s-a spart ecranul la lcd fiindca era spart doar un sfert din display m-am uitat cu fratele meu la televizor totusi pe miloc era vizibil o dunga albastra dimineata cand m-am trezit imi lacrima ochii usturime dureri de cap cefalee aceste simptome nau disparut total desi m-a vazut un medic neurolog acesta mi-a spus ca din punct de vedere neurologic este in regula totusi capul ma doare in continuare sa fie oare de la oboseala ochilor daca a mai auzit cineva de cazuri din acestea si ce as putea sa fac in continuare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HoneyPot a răspuns:

Prin anii '90 au aparut in Japonia niste desene animate care au fost interzise dupa doar un singur episod din cauza plangerilor telespectatorilor. Problema acestor desene era ca aveau culori si efecte speciale care daunau ochilor. Dupa doar un episod s-au prezentat la oftalmolog cateva mii de persoane care aveau dureri de cap, privire incetosata, dureri de ochi si asa mai departe.
Avand in vedere ca LCD-ul s-a spart, putem trage concluzia ca a fost modificata paleta de culori in asa fel incat ti-a afectat ochii. Mai bine mergeai la oftalmolog.
Din pacate, LCD-ul nu mai poate fi folosit in conditii de siguranta.