| aimullah123 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Mi-a iesit feritina 500 si trebuia sa fie maxim 400.
Asta ar trebui sa fie cantitatea de fier din sange, nu?
Problema e ca eu consum multe alimente bogate in fier cum ar fi legumele.
Cum aduc la normal in mod natural aceasta feritina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Excesul fe fier in țesuturi produce boala numita hemocromatoza. Alte manifestări: hemoragii la nivelul stomacului,scăderea tensiunii arteriale,afecțiuni hepatice,rezistenta scăzută la infecții.
Vegetarienii au un nivel de feritina mai scăzut decât cei care consuma carne. Fierul provenit prin consum de carne este numit fierul " heminic".
Surse de fier obținut din vegetale : drojdia de bere,soia,susan,polen,fasole alba,linte,floarea- soarelui,naut,ovăz,mei,grau, migdale, spanac, urzica, păpădie.
Pentru a reduce fierul din organism evita carnea si vegetalele menționate mai sus pana scade la normal. După consuma-le mai rar si in cantități mici.